شبکه Solana دوباره به مدت 48 ساعت قطع شد، اما این بار کاربرانی که وام گرفتند، مجبور شدند بهای آن را بپردازند، زیرا با انحلال های سنگین مواجه شدند.

در حالی که بازار کریپتو در روز جمعه به شدت دچار خونریزی بود، سولانا یک مشکل شبکه دیگری را تجربه کرد که باعث وحشت معامله‌گران و کاربران DeFi در سراسر جامعه کریپتو شد.

شبکه سولانا در چند ماه گذشته دچار مشکلات متعددی شده است و این حادثه فعلی دومین حادثه در ماه ژانویه است. اما برخلاف موارد دیگر، آخرین خاموشی حدود 48 ساعت به طول انجامید.

تیم سولانا گفتند اولین بار در روز جمعه، 21 ژانویه 2022، حدود ساعت 00:00 UTC متوجه مشکل  شدند.

این تیم نوشت: «خوشه اصلی بتا در حال کاهش عملکرد است، ما در حال حاضر در حال بررسی این موضوع هستیم.

تحقیقات بیش از 24 ساعت طول کشید تا اینکه تیم توانست علت را در روز شنبه در ساعت 17:55 UTC شناسایی کند.

بر اساس گزارش مختصری که در صفحه وضعیت Solana وجود دارد، این مشکل به دلیل “تراکنش های تکراری بیش از حد” انجام شده توسط ربات ها ایجاد شده است.

این مشکل امروز (یکشنبه)، حدود ساعت 16:19 UTC پس از انتشار و تصویب نسخه 1.8.14، که برای “کاهش بدترین اثرات این مشکل” طراحی شده بود، حل شد.

هدف این نسخه‌های آینده بهبود وضعیت شبکه است و انتظار می‌رود بهبودهای بیشتری در 8 تا 12 هفته آینده عرضه شود. بسیاری از این ویژگی‌ها در حال حاضر در Testnet فعال هستند، جایی که به شدت در حال آزمایش هستند.»

مشکل اخیر شبکه Solana به توسعه دهندگان و حامیان غیر Solana فرصت دیگری برای تمسخر قاتل فرضی اتریوم داد.

Mark Jeffery نویسنده HarperCollins معتقد است که سولانا در حال حاضر به دلیل قطعی مداوم شبکه از زنجیره بلاک برنده آینده خارج شده است.

دانیل چونگ، سرمایه گذار فناوری میگوید :

اکنون چندین بار از کار افتادن سولانا به مدت 48 ساعت باعث می شود که بقای یک ساختار یکپارچه را زیر سوال ببرم.

در حالی که مشکل شبکه حل شده است، کاربران DeFi در بلاک چین مجبور شدند بهای آن را بپردازند زیرا در طول 48 ساعت از کار افتادن شبکه با انحلال‌های سنگین مواجه شدند.

قطع شدن شبکه Solana در آخر هفته در یکی از بدترین زمان‌ها در بازار کریپتو اتفاق افتاد. قیمت‌ها به رنگ قرمز عظیم کاهش یافت، انحلال در چشم بود، و کاربران به دنبال راه‌هایی برای تکمیل موجودی خود بودند تا از انحلال اجباری جلوگیری کنند.

متأسفانه، کاربران شبکه سولانا که با دارایی‌های وثیقه‌شده مانند SOL از پلتفرم‌های وام‌دهی مانند Solend  وام گرفتند، نتوانستند دارایی‌های خود را در طول سقوط بازار ذخیره کنند زیرا بلاک چین با ازدحام دست و پنجه نرم می‌کرد. یک انحلال گسترده در سراسر صفحه بعد اتفاق افتاد و کاربران در حال شمارش ضررهای خود باقی ماندند.

پروتکل وام دهی مبتنی بر سولانا در توییتی نوشت: «ما به طرز دردناکی از مسائلی که در آن کاربران نتوانستند خود را از انحلال به دلیل ازدحام شبکه نجات دهند، آگاه هستیم و به دنبال حل مشکل هستیم.