بزرگترین شبکه اجتماعی روسیه، Vkontakte، اعلام کرده است که از بلاک چین و NFT پشتیبانی می کند. فناوری‌های رمزنگاری در طرح پلتفرم برای کسب درآمد از محتوای کاربر و حفاظت از حق چاپ گنجانده می‌شوند.

Vkontakte برای تسهیل استفاده از توکن‌های غیرقابل تعویض

الکساندر توبول، مدیر فنی این شرکت در مصاحبه اخیر با Vesti از پلتفرم پیشرو رسانه های اجتماعی روسیه، Vkontakte، در نظر دارد از فناوری بلاک چین و توکن های غیرقابل تعویض (NFTs) استفاده کند.

مدیر اجرایی توضیح داد که هر دو بخشی از مجموعه ای از ابزارها برای کسب درآمد از محتوای تولید شده توسط کاربر و محافظت از حق چاپ خواهند بود. یک NFT، که توبول توضیح داده شده است، یک گواهی دیجیتال منحصر به فرد است که تضمین می کند که جعل محتوایی که با ورود به دفتر کل توزیع شده تضمین شده است غیرممکن است.

توبول همچنین تاکید کرد که Vkontakte برای توسعه بلاک چین خود آماده نیست. این شبکه اجتماعی پرطرفدار قصد دارد به عنوان یک واسطه عمل کرده و در اجرای آن کمک کند. وی در ادامه توضیح داد:

ایجاد یک NFT، سپس فهرست کردن آن در صرافی آسان است. و در اینجا، وظیفه ما به عنوان بزرگترین سرویس در روسیه برای تعامل با [یک] مخاطب، با حجم باورنکردنی محتوای تولید شده توسط کاربر، ارائه این فرصت است.

وستی اشاره می کند که بازار جهانی توکن های غیر قابل تعویض بین 20 تا 35 میلیارد دلار در سال تخمین زده شده است و پیش بینی ها برای سال 2025 حدود 80 میلیارد دلار است. با این حال، این گزارش خاطرنشان می کند که مشکل اصلی مرتبط با NFT ها تقلب است.

Opensea، بزرگ‌ترین بازار هنر دیجیتال، اذعان کرده است که بیش از 80 درصد از NFT‌هایی که با استفاده از ابزار رایگان آن ایجاد می‌شوند، جعلی هستند یا سرقت ادبی هستند. با ذکر دلایل مشابه، یکی دیگر از بازارهای NFT، Cent، تجارت NFT های عکس و صدا را به طور کلی به حالت تعلیق درآورده است.

برای رسیدگی به این مشکل، Vkontakte همچنین از سیستم Content ID موجود خود برای تأیید نویسندگی تمام محتوای موسیقی و ویدیوی دانلود شده، هم در شبکه اجتماعی و هم در پایگاه داده های بزرگترین برچسب های جهان استفاده می کند.

این اقدام Vkontakte پس از آن صورت گرفت که در ماه ژانویه، گزارش‌هایی فاش شد که مالک فیس‌بوک متا در حال آماده شدن برای اجازه دادن به کاربران شبکه اجتماعی پیشرو در جهان برای ایجاد و فروش NFT است. این طرح بخشی از تلاش ها برای بهره برداری از بازار رو به رشد مجموعه های دیجیتال است.