شاخصی که برگشتی را پیش‌بینی می‌کرد که منجر به اجرای ATH شد، اکنون علامت معکوس دیگری را به اشتراک می‌گذارد

یکی از محبوب‌ترین شاخص‌های فنی در تحلیل بازار – شاخص قدرت نسبی – به مقادیر بسیار پایینی رسیده است  که قبلاً در مارس 2020 مشاهده شده بود که ناشی از بحران مالی جهانی بود.

شاخص قدرت نسبی اغلب برای تعیین شرایط فعلی در بازار و اشاره به نقاط معکوس پس از رسیدن قیمت به مقادیر بیش از حد فروش یا خرید بیش از حد استفاده می شود.

این اندیکاتور همچنین برای یافتن واگرایی ها در نمودار قیمت و سپس تعیین اینکه آیا روند دارایی معکوس است یا خیر استفاده می شود.

اما در حالی که واگرایی ها را می توان راه دیگری برای استفاده از اندیکاتور در نظر گرفت، جستجوی سطوح فروش بیش از حد و خرید بیش از حد، راه اصلی استفاده از شاخص قدرت نسبی است.

آیا اندیکاتور می تواند یک معکوس کامل را پیش بینی کند؟

در حالی که RSI می‌تواند به ما اشاره‌ای در مورد حرکت آتی در آینده بدهد، نوشدارویی در برابر روند نزولی نیست زیرا سیگنال‌های آن معمولاً کوتاه‌مدت در نظر گرفته می‌شوند. تقریباً هر سیگنال معکوس مبتنی بر RSI تا زمانی که مقادیر نشانگر وارد منطقه “خنثی” شود فعال می ماند.

در طول آخرین افت به زیر ارزش 25 در این اندیکاتور در مارس 2020، بیت کوین  تقریباً بلافاصله معکوس شد و به بالاترین سطح محلی 10000 دلار رسید. اما در حالی که این اندیکاتور یک معکوس کوتاه مدت را «پیش‌بینی» می‌کرد، داده‌های ارائه شده توسط آن نشان نمی‌دهد که ارز دیجیتال در چند ماه آینده به ATH جدید جهش کند.

در زمان انتشار، بیت کوین  پس از افت غیرمنتظره دیگری که در جریان اصلاح دارایی رخ داد که در نوامبر آغاز شد، یعنی زمانی که طلای دیجیتال تقریباً 70،000 دلار معامله می شد، با قیمت 35865 دلار معامله می شود.