احساسات بازار ارزهای دیجیتال با تحلیل‌های زنجیره‌ای که به ضرر بیشتر و ادامه کاهش قیمت‌ها اشاره می‌کند، به طور قطعی کاهش یافته است.

با افزایش سرعت فروش، ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال 150 میلیارد دلار یا حدود 7 درصد در 24 ساعت گذشته کاهش یافته است. توییتر کریپتو مملو از صحبت از بازار نزولی است و رهبران صنعت تمایل دارند با این روایت در تعداد بیشتری موافقت کنند.

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، گفت که بسیاری از توسعه دهندگان از زمستان ارزهای دیجیتال در رویداد ETHDenver که اخیراً به پایان رسیده است استقبال خواهند کرد، در حالی که دو جون، بنیانگذار Huobi معتقد است که تا پایان سال 2024 بازار صعودی وجود نخواهد داشت.

باقی‌مانده سال 2022 و بیشتر سال 2023 می‌تواند به توقف بزرگ دیگری برای قیمت دارایی‌های کریپتو تبدیل شود، درست مانند سال‌های 2018 و 2019، اما عواقب چنین بازار نزولی چه خواهد بود.

سقوط بازار نزولی کریپتو

رئیس بخش تحقیقات و شریک عمومی اسپارتان کپیتال، جیسون چوی، سناریوهای بالقوه‌ای را که ممکن است از بازار نزولی طولانی‌مدت ناشی می‌شود، پشت سر بگذارد. او در 22 فوریه توییت کرد که “همه چیز در ارزهای دیجیتال دوام نخواهد آورد”، قبل از اینکه اضافه کرد که روند صعودی “توسط یک محیط پولی آسان کاتالیز شده است.”

او گفت که پلتفرم‌های بازدهی اهرمی DeFi یکی از چیزهایی است که از بازار صعودی بیرون می‌آیند، اما خریداران کافی برای حمایت از «شیت‌کوین‌های تورمی که برای تأمین مالی بازدهی بالا تولید می‌شوند» وجود ندارد. او افزود که با ورود به بازار نزولی، بازدهی DeFi بسیار پایین‌تر خواهد بود و ناشی از تقاضا خواهد بود.

اگر اقتصادهای بازی برای کسب درآمد (P2E) ناپایدار باشند، ممکن است متزلزل شوند. چوی تا حدودی هیپ Axie Infinity را مقصر همه اینها می‌داند، و کلک‌هایی از کلون‌هایی که به دنبال آن بودند. توکن های AXS در حال حاضر بیش از 70 درصد از اوج هیجان انگیز خود در اوایل نوامبر کاهش یافته اند.

“بدون انگیزه بازار صعودی، بازی‌های P2E نسبت به امروز سود کمتری خواهند داشت.”

چیزهای دیگری که او فکر نمی کرد دوام بیاورد شامل مدل فعلی برای بورسیه های انجمن صنفی، شور و شوق برای ابزار DAO، نسخه های اندکی بهبود یافته از شرکت های مستقر DeFi و شبکه های لایه 1 بدون خزانه هنگفت بود.

تنها قوی زنده ماندن

همانطور که پس از زمستان کریپتو قبلی اتفاق افتاد، بسیاری از پروژه‌های نوپای کریپتو و بلاک چین در آن زمان از جایگاه رفیع خود خارج شدند. برخی از برجسته‌ترین مواردی که این بار چهار سال پیش از نظر ارزش بازار در بین ده‌ها قرار داشتند عبارتند از بیت‌کوین کش، NEO، Stellar Lumens (XLM)، EOS و IOTA. امروزه آنها بسیار پایین‌تر از فهرست هستند و تا حد زیادی از محدوده سرمایه‌گذاران تازه وارد به بازارهای رمزنگاری خارج شده‌اند.

منطقی است که برخی از عزیزان ارز دیجیتال امروزی احتمالاً در زمستان آینده به شدت توسط خرس‌ها مورد حمله قرار خواهند گرفت. در زمان انتشار این خبر، ارزش کل بازار به حدود 1.73 تریلیون دلار رسیده بود که پایین ترین سطح از 23 ژانویه است و احتمالاً این بار در مسیر کاهش قرار دارد.