دو سناتور آمریکایی در حال پیوستن به نیروها برای ارائه یک لایحه ممنوعیت سهام هستند که نشان دهنده آخرین گام رو به جلو در تلاش فزاینده دو حزبی برای رسیدگی به موضوع تضاد منافع احتمالی است. 

بر اساس گزارش Axios که به نقل از افراد آشنا با این موضوع، سناتور دموکرات الیزابت وارن از ماساچوست و استیو داینز جمهوریخواه از مونتانا در حال برنامه ریزی برای ارائه لایحه سنا هستند که قانونگذاران را از معامله سهام منع می کند.

از آنجایی که این موضوع از یک نقطه صحبت مترقی به یک موضوع اصلی تبدیل شده است، از سوی تعدادی از مدیران سرمایه گذاری سابق حمایت شده است. معرفی اولین اقدام دو حزبی در مجلس سنا گام مهمی در جهت حل و فصل احتمال یک فیلیباستر است.

توافقی حاصل شده است

به طور خاص، وارن و داینز بر سر لایحه ای به توافق رسیده اند که اعضای کنگره و همسرانشان را از داشتن و تجارت سهام فردی در بازار منع می کند. 

در مقایسه با قوانین قبلی که اعضای کنگره را موظف می‌کرد سرمایه‌گذاری‌های خود را در یک تراست کور سپرده کنند، این قانون یک گام فراتر خواهد رفت. 

به عنوان مثال، علی رغم این تغییر، اعضا همچنان مجاز خواهند بود در وسایل نقلیه گسترده و متنوع مانند صندوق های سرمایه گذاری سرمایه گذاری کنند.

سناتور میت رامنی گفت که “کاملا” با دموکرات ها در مورد این موضوع تعامل خواهد کرد.

رامنی گفت: «من با سناتور [جف] مرکلی (دموکرات-اورگان) ملاقات می کنم تا به لایحه او نگاه کنم، و به دیگران نیز نگاه خواهم کرد.

او اضافه کرد:

واضح است که اعضای منتخب کنگره – چه سناتورها و چه نمایندگان کنگره – نباید سهام را معامله کنند.

با این وجود، دموکرات‌های سنا هنوز تا کسب حمایت 10 جمهوری‌خواه برای تصویب قوانین مهم در مجلس 50-50 فاصله زیادی دارند.

خرید و فروش سهام بیش از 290 میلیون دلار در سال 2021

قابل ذکر است که قانونگذاران تنها در سال 2021 صدها میلیون دلار در سهام معامله کردند و در عین حال در بحث ها و مذاکراتی که در برنامه قانونگذاری پرزیدنت بایدن به اوج خود رسید، شرکت کردند.

بر اساس تجزیه و تحلیل گزارش های مالی برای سنا و مجلس نمایندگان از 1 دسامبر 2020 تا 22 دسامبر 2021، اعضای کنگره نزدیک به 290 میلیون دلار سهام در آن دوره زمانی خریداری کرده و فروخته اند (که نشان دهنده بیش از 3500 تراکنش در سال 105 است. اعضای کنگره).

میزان مبادله ارزهای رمزنگاری شده در مدت مشابه، شامل 25 تراکنش توسط شش عضو کنگره، تنها 570000 دلار بود که نشان دهنده کاهش 526 برابری در مقایسه با میزان معامله در سهام است.

این امکان وجود دارد که فعالیت های آنها ممکن است آنها را در معرض چشم انداز تضاد منافع ظاهری قرار دهد که ممکن است باعث شود عموم مردم انگیزه های آنها را زیر سوال ببرند. 

در نتیجه، بسیاری از مردم خواستار انجام اقدامات بیشتری علاوه بر قانون سهام برای رسیدگی به این مشکل شده‌اند. در نهایت، تنها زمان نشان خواهد داد که آیا آخرین لایحه دو حزبی سنا تصویب خواهد شد یا خیر.