“کریگ رایت” دانشمند علوم رایانه و تاجر استرالیایی و “دیو کلیمن” دو شریک و مخترع که به گفته خود در زمینه ارز های دیجیتال فعالیت داشته و با همکاری یکدیگر در استخراج ارز دیجیتال فعالیت می کردند؛ در سال 2018 به مشکل بر میخورند

طبق گفته ها، “کلیمن” در سال 2018 ادعا می کند که در شراکت با “رایت” به مشکل برخورده و “رایت” 1.1 میلیون بیت کوین که 50 درصد از آن سهم “کلیمن” بوده را تصاحب کرده است.

در میان کش و قوس های این داستان پس از مدتی “کلیمن” از دنیا می رود و ماجرا موقتا متوقف می شود تا اینکه برادر “کلیمن” مجددا پیگیر موضوع می شود و پرونده در دادگاه به جریان می افتد.

با بالا گرفتن درگیری، در تاریخ 6 دسامبر “کریگ رایت” برای رد اتهام از خود آخرین برگ برنده خود را رو می کند و اعلام می کند که “ساتوشی ناکاموتو” است (خالق بیت کوین) و دلایلی از جمله آگاهی از نوع رمزنگاری بیت کوین و توانایی در اشکال زدایی های آن و … ارائه می نماید.

در این میان سایت خبر گزاری Coingeek به شدت به حمایت از “کریگ” پرداخته اما هنوز تایید رسمی مبنی بر “ساتوشی” بودن یا نبودن “کریگ رایت” منتشر نشده است.

دادگاه نیز پس از این ادعای “رایت” او را 100 میلیون دلار به عنوان غرامت جریمه کرد و هنوز هم تایید نکرده که “رایت” همان “ساتوشی ناکاموتو” است یا خیر و همچنان در حال بررسی این ادله می باشد.

“رایت” پس از معرفی خود به عنوان “ساتوشی” اظهار کرد: “پس مدت ها اکنون به آرامش رسیده ام”