این امکان وجود دارد که حجم مشتقات غیرمتمرکز در مقطعی از مبادلات نقطه ای غیرمتمرکز فراتر رود.

DEX ها به طور فزاینده ای به سمت راه حل های لایه دو حرکت می کنند.

“مفهوم دیجیتالی کردن بازارهای مالی و اینکه چگونه می توان آنها را در امتداد خطوط کاربر محور دوباره تصور کرد، چیزی است که مردم هنوز در حال یادگیری آن هستند.”

“مقررات همچنان برای DEXها در سطح جهانی مورد توجه قرار خواهد گرفت.”

بحث در مورد اینکه ارزهای دیجیتال واقعا چقدر غیرمتمرکز هستند، همچنان ادامه دارد. در حالی که دارایی‌های رمزنگاری شده مانند بیت‌کوین (BTC) بدون هیچ مرکز مشخصی کار می‌کنند، منتقدان خاطرنشان می‌کنند که بازار کلی بیش از حد به تعداد معدودی از صرافی‌های متمرکز – Binance ، Coinbase و Kraken ( به نام چند مورد) وابسته است – برای نقدینگی و سرمایه گذاری.

خب، کریپتو در واقع قبلاً راه حلی برای این مشکل در قالب صرافی های غیرمتمرکز (DEX) ارائه کرده است. اینها در واقع پروتکل هایی برای ایجاد مجموعه هایی از دارایی های قابل معامله هستند، و در حالی که در سال های گذشته نسبتاً حاشیه ای باقی مانده بودند، سال 2021 اهمیت آنها را افزایش داد.

بر اساس آمارهای صنعت که با Cryptonews.com صحبت می کنند ، DEX ها در سال 2022 به رشد خود ادامه خواهند داد که با رشد بلاک چین های رقیب و راه حل های مقیاس بندی لایه دوم سریعتر تغذیه می شود. و حتی اگر همتایان متمرکز آنها ممکن است مسلط باقی بمانند، آنها همچنان به کسب سهم بیشتری از بازار ادامه خواهند داد و تقاضای فزاینده برای نگهداری شخصی به گسترش آنها دامن می زند.

از میلیاردها تا تریلیون ها

Timo Lehes، یکی از بنیانگذاران Swarm Markets ، یک پروتکل DeFi، گفت: «حجم معاملات در DEX ها از تابستان DeFi در سال 2020 در حال افزایش بوده است.

او خاطرنشان می کند که حجم معاملات در DEX ها در سال 2021 تقریباً به 1.1 تریلیون دلار رسید. به عنوان مثال، Uniswap (v3)، در حال حاضر حجم 24 ساعته حدود 2.6 میلیارد دلار دارد، در حالی که Pancakeswap تقریباً 800 میلیون دلار به ازای داده های CoinGecko ثبت می کند.

و برای Lehes، چنین حجمی “تنها زمانی افزایش می یابد که مردم از مزایای نوآوری DeFi و جستجو برای بازده بهره مند شوند.”

او در پیش بینی ادامه رشد تنها نیست، زیرا JHL – مشارکت کننده مستعار در سرم DEX مبتنی بر Solana (SOL) – انتظار دارد که DEX ها به تصاحب سهم بازار از صرافی های متمرکز ادامه دهند.

او به Cryptonews.com گفت: «یکی از محرک‌های کلیدی راه‌اندازی پروتکل‌های مشتقات DeFi بیشتر بر روی بلاک‌چین‌های سریع و ارزان است.

ما شاهد رشد شدید حجم از اوراق مشتقه غیرمتمرکز در سال 2022 هستیم و معتقدیم که این امکان وجود دارد که حجم اوراق مشتقه غیرمتمرکز در برخی مواقع از مبادلات غیرمتمرکز نقطه ای فراتر رود، درست مانند آنچه در صرافی های متمرکز مشاهده می کنیم.

JHL به راه اندازی چندین DEX جدید و پروتکل های تجاری غیرمتمرکز در Solana اشاره می کند، از جمله PsyOptions و Zeta Markets .

او افزود: «زتا مارکت در حال ساخت یک پلتفرم مشتقات تحت وثیقه برای گزینه‌ها و معاملات آتی است […] این پروتکل‌ها بلوک‌های اساسی برای شکوفایی اکوسیستم معاملات آتی و آپشن‌ها را فراهم می‌کنند».

جک اوهولران، مدیر عامل آزمایشگاه SKALE نیز نسبت به DEX ها خوشبین است و پیش بینی می کند که “به زودی شاهد تصاحب DEX ها از صرافی های متمرکز خواهیم بود.” و برای ناظران و شرکت کنندگان در صنعت، این به این دلیل است که آنها چندین مزیت را نسبت به جایگزین های متمرکز ارائه می دهند، از جمله حاکمیت، انتخاب و مقرون به صرفه بودن.

زیرساخت‌های DeFi به سرمایه‌گذاران و معامله‌گران به دلیل ویژگی‌هایی مانند خودسرپرستی، همیشه کنترل کامل بر دارایی‌های خود را می‌دهد. Timo Lehes گفت: دیجیتالی کردن دارایی ها فرصت هایی را برای وثیقه کردن هر چیزی ایجاد می کند، وسعت بیشتری در بازارهای مالی جهانی ایجاد می کند و امکان سیالیت و اختیاری بیشتر را فراهم می کند. 

او اضافه می‌کند که DEXها به طور فزاینده‌ای به سمت راه‌حل‌های لایه دو مانند Polygon حرکت می‌کنند، که تجارت را برای سرمایه‌گذاران معمولی ارزان‌تر می‌کند، چیزی که به افزایش حجم تراکنش در سراسر DeFi کمک می‌کند.

کاربرپسند بودن، محصولات جدید

با توجه به اینکه انتظار می‌رود DEXها امسال شاهد افزایش علاقه باشند، یک روند دیگر باعث می‌شود که آنها روی بهبود قابلیت استفاده خود کار کنند تا بتوانند به طور موثر به تقاضای رو به رشد پاسخ دهند.

DEX ها در حال حاضر برای کاربران روزمره بسیار پیچیده و گران هستند. جک اوهولران گفت: افزایش کیف پول‌های نگهبانی، رمپ‌های فیات و تراکنش‌های بدون گاز، قدرت تامین مالی غیرمتمرکز را برای میلیاردها نفر در 5 سال آینده به ارمغان خواهد آورد.

با این حال، برای Timo Lehes، DEX ها و دیگر پلتفرم‌های DeFi در حال حاضر راه درازی را در جهت کاربرپسند کردن خود طی کرده‌اند، بنابراین سال 2022 بیشتر در مورد تجمیع در زمینه تجربه کاربر خواهد بود تا انقلاب. با این حال، برای آشنایی بیشتر کاربران عادی با اصول و خدمات زیر، نیاز به افزایش آموزش دارد.

بیشتر پلتفرم‌های DeFi [رابط‌های کاربری] به راحتی قابل پیمایش هستند، اما مفهوم دیجیتالی کردن بازارهای مالی و اینکه چگونه می‌توان آن‌ها را در امتداد خطوط کاربر محور دوباره تصور کرد، چیزی است که مردم هنوز در حال یادگیری آن هستند. او به Cryptonews.com گفت: رسانه‌های اجتماعی و گروه‌های مستقل کار بزرگی برای کمک به کاهش شکاف دانش انجام می‌دهند تا افراد بیشتری با استفاده از DeFi احساس راحتی کنند .

یکی از راه‌هایی که باعث افزایش آشنایی بیشتر می‌شود این است که DEXها و دیگر پلت‌فرم‌های غیرمتمرکز، محصولات سنتی‌تری مانند اوراق بهادار را به صورت زنجیره‌ای منتقل می‌کنند. 

در آینده، [مالی سنتی] و DeFi به طور یکپارچه در «Fi» ادغام خواهند شد. ما می دانیم که به هدف خود برای ادغام امور مالی سنتی با اکوسیستم DeFi دست یافته ایم، زمانی که مردم به محصولات و خدمات مالی دسترسی داشته باشند بدون اینکه حتی متوجه شوند در بلاک چین هستند.

JHL سروم همچنین انتظار دارد که DEX ها در سال آینده، فیات روان تری را معرفی کنند، از جمله محصولاتی مانند FTX Pay. او گفت: «با فعال کردن کارت‌های اعتباری یا کارت‌های نقدی در این کیف پول‌های رمزنگاری، افراد بیشتری می‌توانند وارد اکوسیستم عمومی DeFi شوند.

چالش ها: مقررات و امنیت سایبری

همچنین شکی وجود ندارد که یکی دیگر از مواردی که DEXها در این سال بیشتر شاهد آن خواهند بود، مقررات است. با این حال، اکثر شرکت‌کنندگان معتقدند که تنظیم‌کننده‌ها رویکرد متعادلی را در پیش خواهند گرفت و پلتفرم‌ها به خوبی با رژیم‌های جدید سازگار خواهند شد.

مقررات همچنان برای DEXها در سطح جهانی مورد توجه قرار خواهد گرفت. در حالی که نمی‌توانیم تغییرات نظارتی را پیش‌بینی کنیم، می‌بینیم که با ورود سرمایه‌گذاران نهادی بیشتر به فضای DeFi، DEX‌های بیشتری به دنبال ارائه محصولات مجاز (KYC’d [مشتری خود را بشناس] یا KYB’d [کسب و کار شما]) را ارائه می‌کنند. JHL گفت: برای جذب سرمایه نهادی بیشتر.

در حالی که جک اوهولران از آزمایشگاه SKALE پیشنهاد می‌کند که ما واقعاً نمی‌دانیم مقررات مربوط به DEX دقیقاً چه شکلی خواهد بود، تیمو لهس از مورد آلمان به عنوان مثالی از چگونگی اتخاذ رویکرد متعادل توسط تنظیم‌کننده‌ها یاد می‌کند.

او گفت: «آلمان یک نمونه عالی از نحوه تنظیم DeFi است. رگولاتور پیشرو در اصلاحیه قانون بانکداری آلمان در سال 2020، دارایی های رمزنگاری شده را با قوانین موجود اوراق بهادار مطابقت داده است.

Lehes همچنین توضیح می دهد که به عنوان نمونه ای از یک پروتکل DeFi با نقدینگی بازارساز خودکار، در آلمان، Swarm Markets مقررات BaFin را برای یک مدل مالی غیرمتمرکز اعمال کرده است، و نوآوری DeFi را با قوانین آشنا ترکیب کرده است.

«تنظیمات، اگر به درستی انجام شود، می‌تواند بخش DeFi را هم از نظر دارایی‌های موجود و هم از نظر مشارکت‌کنندگان برای تجارت گسترش دهد. این صنعت تنها در صورتی می تواند به رشد و بلوغ خود ادامه دهد که ما به درستی به مسائل مربوط به KYC، [ضد پولشویی] و حمایت از سرمایه گذاران رسیدگی کنیم.» 

با این حال، یکی دیگر از مسائلی که ممکن است برای DEX ها همچنان یک روند باقی بماند، امنیت سایبری و هک است. به عنوان مثال، پلتفرم تجاری غیرمتمرکز Poly Network در ماه آگوست متحمل هک بدنام 600 میلیون دلاری شد، در حالی که بخش DeFi در سال گذشته شاهد هک های زیادی بوده است که نمی توان به آن اشاره کرد.

با افزایش اندازه و منابع DEX ها، کاربران ممکن است متوجه شوند که ثبات و امنیت آنها به تدریج بهبود می یابد، اگرچه ممکن است امسال شاهد سوء استفاده های جدید باشیم. با این حال، همانطور که چندین هک نشان داده است، این بدان معنا نیست که صرافی های متمرکز ایمن هستند (اما حداقل می توانید انتظار داشته باشید که هزینه بازپرداخت شود).