حمله به اوکراین تاثیرات سنگینی بر بیت کوین دارد

قیمت بیت کوین پس از آن که پوتین در تلویزیون زنده اعلام کرد یک «عملیات نظامی ویژه» برای تکمیل «غیر نظامی‌سازی» اوکراین را اعلام کرد، به شدت سقوط کرد.

بر اساس داده‌های CoinMarketCap، ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال طی 24 ساعت گذشته تقریباً 5 درصد کاهش یافته و به 1.6 تریلیون دلار رسیده است.

بخش قابل توجهی از این خسارات در اوایل پس از حمله روسیه رخ داد. بیت کوین در کمتر از 30 دقیقه از 37000 دلار به زیر 35500 دلار سقوط کرد.

اظهارات برخی از رهبران جهان

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد:

«پرزیدنت پوتین، در راه بشریت، نیروهای خود را به روسیه بازگردانید. اجازه دهید در اروپا بدترین جنگی که از اوایل قرن گذشته به نام بشریت می تواند باشد آغاز نشود.

Sauli Niinistö، رئیس جمهور فنلاند:

من به طور قاطعانه اقدامات نظامی روسیه در اوکراین را محکوم می کنم. اقدامات روسیه به سمت اوکراین است، اما همچنین حمله به کل نظم امنیتی اروپا است.

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین:

پوتین به تازگی یک حمله گسترده به اوکراین را آغاز کرده است. شهرهای آرام اوکراین در اعتصاب هستند. این یک جنگ متجاوز است. جهان باید جلوی پوتین را بگیرد. زمان عمل فرا رسیده است.»

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو:

من به شدت با جنگ بی پروا روسیه علیه اوکراین که جان غیرنظامیان ناگفته را به خطر می اندازد، مخالفم. این یک نقض آشکار قوانین بین المللی و تهدیدی جدی برای جامعه امنیتی یورو آتلانتیک است.

باربارا وودوارد، سفیر بریتانیا در سازمان ملل:

«امروز لحظه ای بزرگ برای آرمان های بنیانگذار اوکراین و سازمان ملل است. ما و شرکایمان کاملاً روشن کرده‌ایم که اقدامات روسیه عواقبی خواهد داشت.»

بازارهای جهانی سقوط کرد

در همین حال، تنها بازارهای ارزهای دیجیتال نیستند که متزلزل می شوند. امروز، بازارهای سهام ایالات متحده نزول خود را به قلمرو اصلاحی از سر گرفتند و میانگین صنعتی داوجونز نزدیک به 2 درصد سقوط کرد.

بازارهای آسیایی که در زمان سخنرانی پوتین باز بودند نیز واکنش نشان می دهند. شاخص Nikkei 1٪ کاهش یافته است در حالی که شاخص Hang Seng چین بیش از 2٪ کاهش یافته است.