اتریوم در خط مقدم رونق در بخش DeFi بوده است. با این حال، جامعه بیت کوین معتقد است که با باز شدن قفل نوآوری در بلاک چین، تبدیل به رقیبی برای بازیکنان موجود می شود. اریک وورهیس از ShapeShift اخیراً به توییت های این حامیان بیت کوین که به نفع تسلط آن در فضای قراردادهای هوشمند استدلال می کردند پاسخ داد.

Voorhees در یک توییت توضیح داد که وجود یا عدم وجود پروتکل قراردادهای هوشمند موضوع بحث نیست. در عوض او گفت:

(بیت کوین توانایی قرارداد هوشمند دارد، اما نسبت به پروتکل های دیگر مانند اتریوم بسیار محدودتر است.)

با افزودن اینکه ETH”پیچیدگی و سطح حمله بیشتری دارد.”

اتریوم در حال حاضر بزرگترین زنجیره است، هم از نظر ارزش کل قفل شده (TVL) و هم از نظر تعداد پروتکل های روی زنجیره، حتی زمانی که سهم TVL آن از 97٪ در ژانویه امسال به 65٪ در زمان کاهش یافته است.

از سوی دیگر، مدیر عامل IOHK، چارلز هاسکینسون به سرعت پاسخ داد و گفت:

EUTXO) و پلوتوس کاردانو دارای بیان اتریوم با سطح حمله بیت کوین هستند.(

قراردادهای هوشمند

در اوایل سال جاری، هارد فورک آلونزو قابلیت قرارداد هوشمند را به کاردانو داد. این ارتقا، مدل خروجی تراکنش‌های خرج نشده (EUTXO) را در کاردانو به‌عنوان الحاقی به مدل UTXO مورد استفاده بیت‌کوین اجرا کرد. مطابق با بنیاد کاردانو، مدل EUTXO «مقیاس‌پذیری و حفظ حریم خصوصی» بهتری را به شبکه ارائه می‌کند، همراه با «افزودن داده‌های سفارشی به همه خروجی‌ها».

اما، قیمت ADA از آن زمان تا حدودی قانع کننده نبوده است. در زمینه FUD پیرامون کاردانو، هاسکینسون در یک تعامل اخیر گفته بود:

“آنها وحشت دارند زیرا برای زنده ماندن نیازی به کاردانو 2 جادویی نیست. این یک طرح اثبات‌شده آینده است و ما به‌طور سیستماتیک همراه با قوی‌ترین و درگیرترین جامعه آجر به آجر به سمت آن می‌رویم.»

حتی با وجود کاهش قیمت، شایان ذکر است که Cardano یکی از فعال ترین زنجیره های شبکه است که اخیراً در حجم تراکنش های روزانه از اتریوم پیشی گرفته است.

و وقتی صحبت از اتریوم به میان می‌آید، کاردانو ادعا می‌کند که پلوتوس در حال اسکریپت‌نویسی «از توکن‌های تعریف‌شده توسط کاربر» با کدنویسی بسیار کمتر است.

با آن، در یک به‌روزرسانی دیگر، یک توسعه‌دهنده Cardano سه اسکریپت مرجع را تحت Cardano Improvement Proposals (CIP) معرفی کرد که شامل پیشنهادهایی برای بهبود Plutus است.

هدف CIP-31 اجازه دادن به “eUTXO به عنوان مکانیزمی برای ذخیره اطلاعات قابل استفاده مجدد” است که اساسا بیانگر بودن زنجیره را افزایش می دهد. توسعه‌دهنده IOHK که در توییتر با نام KtorZ شناخته می‌شود، همچنین توضیح داد که دو پیشنهاد بعدی اطلاعات زنجیره‌ای را به راحتی در دسترس قرار می‌دهند.

لینک خبر :

https://ambcrypto.com/expressiveness-of-ethereum-attack-surface-of-bitcoin-does-cardano-have-it-all/