رئیس بانک مرکزی هند، Shaktikanta Das، بار دیگر در مورد گنجاندن ارزهای دیجیتال در سیستم مالی هشدار داد. Shaktikanta Das ارزهای دیجیتال را یک نگرانی بسیار جدی برای اقتصاد کلان کشور و همچنین از نقطه نظر ثبات مالی خواند. استاندار به بیان چنین اظهاراتی مشهور است و در گذشته نیز نگرانی های مشابهی را مطرح کرده است.

هند با میلیاردها دلار سرمایه گذاری در بازار کریپتو به یکی از سریع ترین پذیرندگان کریپتو در جهان تبدیل شده است. اگرچه وضعیت مقررات پیرامون بازار کریپتو همچنان مخفی مانده است، شهروندان هندی از قرار دادن پول خود در بازار دارایی دیجیتال ابایی ندارند. شرکت‌ها و صرافی‌های کریپتو هند نیز در این فصل صعودی برنده‌های بزرگی شده‌اند، زیرا بسیاری از آنها میلیون‌ها دلار جمع‌آوری کرده‌اند در حالی که شرکت‌هایی مانند CoinDCX و CoinSwtich Kuber به وضعیت Unicorn دست یافته‌اند.

بازار کریپتو هند طی چند سال گذشته با چندین پروژه کریپتو هند که آن را در بازار بزرگ کرده‌اند رونق گرفته است، اما خودتنظیمی تنها می‌تواند برای مدت طولانی دوام بیاورد. پیش از این، شایعاتی در مورد ممنوعیت عمومی احتمالی وجود داشت، اما به نظر می رسد که از تصویر خارج شده است زیرا دولت اشاره کرده است که کریپتو را به عنوان یک کالا تنظیم می کند.

وضعیت صورتحساب کریپتو چیست؟

Nirmala Sitharaman ، وزیر دارایی هند در جلسه پارلمان مونسون اشاره کرد که لایحه کریپتو آماده است تا در پارلمان مورد بحث قرار گیرد. با این حال، به دلیل کمبود زمان در طول بحران کووید19، این لایحه هرگز ارائه نشد. اکنون یک جلسه دیگر مجلس که برای پانزدهم ماه جاری برنامه ریزی شده است، می تواند اقداماتی را که دولت در حال برنامه ریزی برای تنظیم بازار نوپا است، شفاف سازی کند.

به نظر می رسد اظهارات رئیس بانک مرکزی در اوج بازار افزایشی بیجا باشد، اما با توجه به اینکه وی موضع مشابهی را در تمام مدت حفظ کرده است، جای تعجب نیست.