از آنجایی که پذیرش کریپتو در سطح جهانی همچنان در حال افزایش است، پیامد این امر این است که استفاده از آن به امور جهانی در جامعه ایالت ها شکل می دهد.

در جدیدترین این سناریوها، بحران جاری جهانی که روسیه را درگیر کرده است، منجر به بحث‌های جدیدی در مورد نیاز به اعمال مقررات ارزهای دیجیتال شده است.

روسیه در چند روز گذشته به دلایل مختلف از جمله تلاش مداوم برای پیوستن به ناتو به اوکراین حمله کرده است.

 

در واکنش به این تهاجم که در سطح جهانی محکوم شده است، چندین کشور از جمله اتحادیه اروپا تحریم های اقتصادی شدیدی را علیه روسیه وضع کرده اند.

با این حال، این تحریم‌ها ممکن است آنطور که انتظار می‌رود اثرات گسترده‌ای بر کشور نداشته باشند زیرا دولت روسیه احتمالاً می‌تواند از دارایی‌های رمزنگاری برای فرار از این تحریم‌ها استفاده کند.

این احتمال باعث شده است که کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا (ECB) از قانونگذاران بخواهد که چارچوب نظارتی در مورد ارزهای دیجیتال را تصویب کنند.

لاگارد این تماس را در حالی انجام داد که در جلسه غیررسمی وزرای اقتصاد و دارایی در روز جمعه، در پاسخ به سوال یک خبرنگار در مورد استفاده احتمالی روسیه از رمزنگاری برای فرار از برخی از این اقدامات.

وی این واقعیت را بیان کرد که بانک مرکزی اروپا هر گونه تحریمی را که قانونگذاران اروپایی علیه روسیه وضع کنند، علیه روسیه اجرا خواهد کرد.

دارایی های دیجیتال قربانی تحریم ها هستند؟

با این حال، رئیس بانک مرکزی اروپا اذعان کرد که دارایی‌های دیجیتال می‌توانند برای دور زدن محدودیت‌های اعمال‌شده بر کشور مورد استفاده قرار گیرند و بنابراین از قانون‌گذاران خواست تا چارچوب قانونی فعلی ارزهای دیجیتال را بهبود بخشند.

لاگارد می‌گوید: «هرگاه ممنوعیت یا ممنوعیتی وجود داشته باشد یا مکانیزمی برای تحریم یا ممنوعیت وجود داشته باشد، همیشه راه‌های مجرمانه ای وجود دارد که سعی در دور زدن ممنوعیت یا ممنوعیت دارد.»

او همچنین توضیح داد که بسیار مهم است که بازارهای دارایی‌های کریپتو (MiCA) در سریع‌ترین زمان ممکن به اجرا گذاشته شوند تا بتوان یک چارچوب قانونی وجود داشته باشد که در آن دارایی‌های کریپتو واقعاً قابل دستگیری باشند.

MiCA یک چارچوب نظارتی است که از نوآوری پشتیبانی می کند و از پتانسیل دارایی های رمزنگاری به گونه ای استفاده می کند که ثبات مالی را حفظ کرده و از سرمایه گذاران محافظت کند.

 

این پیشنهاد برای اولین بار در سپتامبر 2020 به کمیسیون اروپا معرفی شد و در نوامبر 2021 توسط شورای اروپا تصویب شد، این پیشنهاد قرار بود روز دوشنبه توسط پارلمان اروپا رای گیری شود، اما به دلیل گزارشگر استفان برگه که رای گیری اعلام کرد به تعویق افتاد. ممکن است به اشتباه به معنای ممنوعیت استخراج رمزنگاری اثبات کار تفسیر شود .