بر اساس اعلامیه 8 فوریه توسط وزارت دادگستری، ایلیا لیختنشتاین 34 ساله و همسرش هدر مورگان، 31 ساله، هر دو اهل نیویورک به اتهام “توطئه برای پولشویی 4.5 میلیارد دلار ارز دیجیتال سرقت شده” دستگیر شدند.

این گزارش خاطرنشان کرد که مجری قانون تاکنون بیش از 3.6 میلیارد دلار ارز دیجیتال مرتبط با آن هک را کشف و ضبط کرده است. این زوج در صورت محکومیت به ۲۵ سال زندان محکوم خواهند شد و قرار است در ۹ فوریه در دادگاه فدرال منهتن حضور پیدا کنند.

توییتر کریپتو در حال حاضر مملو از کلیپ‌های ویدیویی از رقص مورگان در پلتفرم رسانه‌های اجتماعی TikTok است، اما بسیاری از نظرات برای انتشار مجدد در اینجا بسیار عجولانه بودند.

این زوج از چندین تکنیک شویی از جمله استفاده از هویت های ساختگی، حساب های آنلاین جعلی، تراکنش های خودکار، «پرش زنجیره ای» با تبدیل به سکه های متمرکز بر حریم خصوصی استفاده کردند. دیوید پول، تحلیلگر زنجیره ای، به فعالیت کیف پول و حرکات غارت دیجیتال پرداخت و به این نتیجه رسید:

این تنها یک نمونه از این است که چگونه دفتر کل بیت کوین، که برای همه باز است، به ناظران اجازه می دهد تا تاریخچه دفتر کل را به صورت زنده ببینند.

هک Bitfinex یکی از بزرگ‌ترین هک‌ها در تاریخ ارزهای دیجیتال با 119754 بیت کوین به ارزش حدود 4.5 میلیارد دلار با قیمت‌های فعلی بود که در آن زمان پنج سال پیش به سرقت رفت.

بیت کوین بیشتر برای خزانه داری؟

با این حال، مفسران در توییتر نسبت به مقدار بیت کوینی که اکنون دولت ایالات متحده کنترل می کند، ابراز نگرانی کردند. منتقد رمزارز «Mr. نهنگ، به 425000 دنبال کننده توییتر خود گفت:

پس از اینکه وزارت دادگستری امروز 3.6 میلیارد دلار بیت کوین را از هک Bitfinex توقیف کرد، اکنون دولت ایالات متحده یکی از بزرگترین کیف پول های بیت کوین در جهان را کنترل می کند. اگر آنها همه چیز را رها کنند، قیمت حدود -90٪ سقوط می کند و به زیر 4.6 هزار دلار می رسد. اوف.»

BitcoinTreasuries که دارایی‌های شرکت‌ها و صندوق‌های بیت‌کوین را ردیابی می‌کند، اعلام کرد که دولت ایالات متحده را با 4.5 میلیارد دلار دارایی به فهرست‌های خود اضافه می‌کند. با این حال، مقامات هنوز کل مبلغ را ضبط نکرده اند، اما حجم فعلی معادل بیش از دو برابر مقداری است که تسلا در اختیار دارد.

دقیقاً مشخص نیست که دولت ایالات متحده چقدر بیت کوین در اختیار دارد، اما فروش حتی کسری از آن می تواند باعث سقوط بازارها شود.

با این حال، دولت ایالات متحده مالک آن بیت‌کوین نیست، و باید به درستی به Bitfinex بازگردانده شود که باید آن را به طور قانونی به قربانیان هک بازگرداند. این صرافی در 8 فوریه بیانیه ای را در این رابطه منتشر کرد:

“Bitfinex با وزارت دادگستری کار خواهد کرد و فرآیندهای قانونی مناسب را برای احراز حقوق ما برای بازگرداندن بیت کوین دزدیده شده دنبال خواهد کرد.”