جرایم مربوط به رمزنگاری در چند وقت اخیر در اسپانیا در حال افزایش بوده است. آخرین حادثه مربوط به یک دستگاه خودپرداز بیت کوین به سرقت رفته در بارسلونا است.

دستگاه های خودپرداز بیت کوین کیوسک هایی هستند که به افراد اجازه می دهند بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را با استفاده از پول نقد یا کارت نقدی خریداری کنند. طبق این وب سایت، اسپانیا بیشترین تعداد دستگاه خودپرداز رمزنگاری را در اروپا دارد. این دستگاه با 185 دستگاه خودپرداز، چهارمین دستگاه در جهان است.

سرقت خودپرداز بیت کوین

اخبار محلی روز جمعه گزارش داد که پلیس اسپانیا در حال تحقیق در مورد سرقت یک دستگاه خودپرداز بیت کوین است. سارقان این دستگاه را در یورش به یک صرافی ارزهای دیجیتال در یکی از محله های ثروتمند بارسلون به سرقت بردند.

نیروی پلیس کاتالونیا، Mossos d’Esquadra، گفت که سرقت خودپرداز حوالی ساعت 3 بامداد رخ داده است، اما آنها برای جلوگیری از ممانعت از تحقیقات اطلاعات بیشتری در مورد این پرونده ارائه نکردند.

به گزارش این خبرگزاری، منابع پلیسی گفتند سارقان دستگاه خودپرداز را از مغازه ای در خیابان بتهوون در منطقه ساریا گرفتند. این منطقه دارای شعبه Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) است. بر اساس گزارش ها، GBTC از اظهار نظر خودداری کرد و پلیس نیز از تایید محل دقیق سرقت خودداری کرد.

یک ویدیوی تایید نشده که ظاهر شد نشان داد که یک SUV به ویترین فروشگاه GBTC برخورد می کند. پس از آن، تعدادی از افراد کلاهدار از یک ماشین دیگر با دستگاه خودپرداز فرار کردند.

این حادثه جدیدترین جنایت مربوط به بیت کوین در اسپانیا است. چند روز پیش، یک تکنسین اسپانیایی گزارش داد که از او سرقت شده است. زرین دنتزل، قربانی، یکی از بنیانگذاران Tuenti است، یک شرکت ارتباطاتی اسپانیایی که به شبکه اجتماعی تبدیل شده و متعلق به شرکت مخابراتی Telefónica است.

او مدعی شد که چهار یا پنج نفر کلاهدار میلیون‌ها یورو ارز دیجیتال را از خانه‌اش در مادرید سرقت کردند. آنها چشمان او را بستند، دوربین های امنیتی خانه اش را پوشاندند و او را کتک زدند. سپس او مجبور شد رمز عبور یک حساب آنلاین حاوی ارزهای رمزپایه خود را که ده ها میلیون یورو بیت کوین در آن نگهداری می کرد، واگذار کند. با این حال، سارقان در سرقت هیچ یک از رمزارزهای او ناموفق بودند.

جرایم رمزنگاری در حال افزایش

حملات کریپتو به ندرت اتفاق می افتد. آنها بیشتر از آن چیزی که بیشتر مردم فکر می کنند رخ می دهند، عمدتاً از طریق هک، کلاهبرداری فیشینگ، حملات باج خواهی و تبلیغات جعلی.

یکی از محبوب ترین حملات امسال، حمله 600 میلیون دلاری Poly Network و حمله باج افزار Colonial Pipeline است.

به گفته وزارت خزانه داری ایالات متحده، ارزش کل پرداخت های مشکوک باج افزار در نیمه اول سال 2021، 590 میلیون دلار بوده است. همچنین، تقریباً 5.2 میلیارد دلار از پرداخت های خروجی BTC به 10 نوع باج افزار برتر در سه سال گذشته مرتبط بوده است.

بسیاری از جرایم بیت کوین نیز در بریتانیا، هنگ کنگ، استرالیا و نیوزلند ثبت شده است که به چند مورد اشاره می کند.