مالی غیرمتمرکز (DeFi) در حال حاضر یکی از نوآورانه‌ترین جنبه‌های فضای بلاک چین و کریپتو است. در زمان های اخیر، ما همچنین شاهد علاقه فزاینده ای به پروتکل های پس انداز، وام دهی و استقراض غیرمتمرکز بوده ایم. یکی از این پروتکل های DeFi Anchor است.

Anchor Protocol یک پروتکل ذخیره غیرمتمرکز است که بر روی بلاک چین Terra ساخته شده است. این پروتکل به دلیل برداشت سریع و نرخ های بهره بالا شهرت دارد. قابل ذکر است که نرخ بهره Anchor Earn آن در حال حاضر 19.5 درصد است.

این مقاله جزئیات مهمی در مورد پروتکل لنگر، محصول و خدمات آن، شرکت‌کنندگان در پروتکل، حاکمیت و سایر موارد را پوشش می‌دهد.

بیایید در مورد انکر پروتکل بیشتر بدانیم.

درباره انکر

همانطور که قبلاً گفته شد، Anchor Protocol یک پروتکل پس انداز باز، غیرمتمرکز و بدون مجوز است که بر روی بلاک چین Terra ساخته شده است. این پروتکل به عنوان حد وسط بین وام دهنده و وام گیرنده عمل می کند. وام دهندگان بازدهی کم نوسانی را در سپرده های استیبل کوین خود به دست خواهند آورد در حالی که وام گیرندگان به وام های استیبل کوین در دارایی های قابل سهام دسترسی خواهند داشت. وام گیرندگان باید دارایی های اوراق قرضه (bAssets) خود را در Anchor قفل کنند. این دارایی های قفل شده به عنوان وثیقه برای وام های استیبل کوین آنها عمل می کند. سپرده‌های استیبل کوین در Anchor با نام Anchor Terra (aTerra) نیز شناخته می‌شوند. این توکن ها قابل بازخرید هستند و همچنین سود جمع می کنند.

Anchor به سپرده گذاران استیبل کوین خود مزایای مهمی مانند

برداشت های فوری،

حفاظت اصلی و

سپرده های استیبل کوین با بازده بالا

شرکت کنندگان اصلی در Anchor

کاربران Anchor تحت یکی از دسته بندی های زیر قرار می گیرند. سپرده گذاران، وام گیرندگان، انحلال دهندگان و ارائه دهندگان نقدینگی ANC.

سپرده گذاران – آنها همچنین به عنوان وام دهنده شناخته می شوند. آنها استیبل کوین های خود را به بازار پول Anchor قرض می دهند و توکن های aTerra (نماد aUST) را دریافت می کنند.

وام گیرندگان – با ایجاد موقعیت های وام bAsset، وام های استیبل کوین را از بازار پول Anchor دریافت می کنند. با استقراض در Anchor، نقدینگی مورد نیاز را بدون نگرانی از نوسانات قیمت در اختیار آنها قرار دهید. وام گیرندگان همچنین توکن های ANC را به عنوان مشوق دریافت می کنند.

انحلال دهندگان – وام هایی با نسبت LTV بالاتر از حداکثر محدودیت های تعیین شده را جستجو و مکان یابی می کند.

ANC Liquidity Providers (LPs) – وظیفه اصلی آنها تامین نقدینگی برای جفت معاملاتی ANC/UST TerraSwap است.

Anchor همچنین به خدمات Oracle feeder نیاز دارد. آنها وظیفه دارند اطلاعات قیمتی درجه یک، ایمن، قابل اعتماد و دقیق را برای Anchor bAssets ارائه دهند.

همانطور که می بینید چندین نوع مختلف توکن در Anchor وجود دارد. آنها عبارتند از؛

TerraUSD (UST) – استیبل کوین بومی اکوسیستم Terra

دارایی های پیوندی (bAssets) – یک توکن Cw20 (یک توکن قابل تعویض مبتنی بر کیهان). به عنوان وثیقه وام برای بازار پول Anchor عمل می کند

Anchor Terra (aTerra یا aUST) – همچنین یک توکن Cw20، به عنوان اثبات سپرده برای بازار پول Anchor عمل می کند. این دارایی به تنهایی یک دارایی قابل سرمایه گذاری و قابل معامله است.

در نهایت، Anchor Token (ANC) – همچنین یک توکن Cw20 و یک توکن حکومتی برای Anchor است.

طبق گفته DeFi Llama، Anchor در حال حاضر پروتکل شماره یک DeFi در Terra است. با تخمینی 7.88 میلیارد دلار ارزش کل قفل شده (TVL). جالب است که در حال حاضر حدود 1.67 میلیارد دلار نیز در Anchor وام گرفته شده است. بنابراین، ارزش کل دارایی آن به 9.52 میلیارد دلار می رسد. در کنار Anchor، Lido با TVL 3.3 میلیارد دلاری قرار دارد.

قیمت ANC و LUNA

در زمان نگارش این مقاله، ANC با قیمت 1.63 دلار با ارزش بازار 363762409 دلار و حجم معاملات 24 ساعته 6810130 دلار معامله می شد. قیمت توکن نیز در 24 ساعت گذشته 15.1 درصد کاهش یافته است.

از سوی دیگر، LUNA در حال حاضر دارای ارزش بازار 20,707,880,333 دلار و حجم معاملات 24 ساعته 1,175,094,571 دلار (-3.7%) است و در حال حاضر با قیمت 51.83 دلار معامله می شود.