بیت کوین (BTC) با توجه به تنش های ژئوپلیتیکی و ضعف کلان مرتبط با بسته شدن هفتگی در 6 مارس کاهش یافت.

نمودار شمع 1 روزه BTC/USD (Bitstamp). منبع: TradingView

آیا سال 2022 می تواند “رکود بزرگتر” را به همراه داشته باشد؟

داده‌های Cointelegraph Markets Pro و TradingView نشان می‌دهند که بیت‌کوین/دلار آمریکا پس از بازگشت نوسانات یک شبه، به پایین‌ترین سطح خود در بیش از یک هفته گذشته رسیده است.

این جفت در زمان نگارش این مقاله در حال آزمایش پشتیبانی 38000 دلاری بود، با ضرر سه روزه نزدیک به 12٪.

علیرغم فضای معاملاتی «خارج از ساعت»، روند به وضوح برای بزرگترین ارز دیجیتال کاهشی بود، زیرا روحیه سهام جهانی در بین تحلیلگران متزلزل شد.

هولگر ژاپیتز، مفسر بازار در آن روز هشدار داد: «در این هفته، ارزش سهام جهانی 2.9 تریلیون دلار کاهش یافته است زیرا جنگ می تواند شوک رکود تورمی بزرگی ایجاد کند.

اقتصاددانان پیش‌بینی‌های رشد خود را کاهش دادند و پیش‌بینی‌های تورم را افزایش دادند. ارزش سهام جهانی در حال حاضر 110 تریلیون دلار است که برابر با 130 درصد تولید ناخالص داخلی جهانی است که برای وضعیت فعلی گران به نظر می‌رسد.

برخی استدلال می کنند که اگر یک اصلاح بزرگتر TradFi شروع شود، بازار کریپتو متزلزل می تواند به همان اندازه بد باشد – حداقل برای شروع.

تاجر و تحلیلگر محبوب پنتوشی حتی تا آنجا پیش رفت که تکرار یک فروپاشی جهانی را پیش بینی کرد که 90 سال پیش باعث رکود بزرگ شد.

هیجان انگیز ترین اتفاق امسال بازارهای جهانی در حال سقوط خواهد بود. هر بازاری که بالاتر از 0 معامله شود بسیار بالا خواهد بود. آنها این را صدا خواهند کرد. “افسردگی بزرگتر” که 10 برابر بدتر از رکود بزرگ خواهد بود.

با این حال، برخی از کارشناسان معتبر موضع کاملا متفاوتی داشتند. بلومبرگ در آخرین گزارش چشم انداز بازار کریپتو در 4 مارس، نسبت به بیت کوین و اتر (ETH) صعودی باقی ماند. 

در این گزارش آمده است: «بیشتر دارایی‌ها در سال 2022، به دلیل بازگشت اجتناب‌ناپذیر بالاترین تورم در چهار دهه اخیر، در معرض نزول قرار می‌گیرند، اما امسال ممکن است نقطه عطفی دیگر برای بیت‌کوین باشد».

«اگر دارایی‌های ریسکی کاهش پیدا نکنند و برخی از فشار قیمت‌ها را کاهش ندهند، اقدامات تورمی به احتمال زیاد شناور باقی می‌مانند و گزینه‌های کمی برای بانک‌های مرکزی باقی می‌ماند اما نرخ‌ها را با شدت بیشتری افزایش می‌دهند.»

پشتیبانی 36000 دلاری ممکن است برای بیت کوین وارد عمل شود

با توجه به ترس و نگرانی در کوتاه مدت، چشم انداز بیت کوین نشانه های صعودی کمی داشت و بر ادامه دامنه معاملات فعلی تمرکز داشت. 

مطالب مرتبط: بیت کوین 40 هزار دلار از دست می دهد زیرا سطوح حمایت از قیمت بیت کوین جای خود را به پایین ترین سطح یک هفته ای می دهد

یان آلمن و یان هاپل، بنیانگذاران شرکت تجزیه و تحلیل زنجیره ای Glassnode، هنگام معرفی آخرین نسخه خبرنامه Uncharted آن، خلاصه کردند: «بیت کوین در سطح بحرانی قرار دارد. 

“RSI بیش از حد فروخته شده است و روند صعودی دارد. اگر قیمت نتواند به بالای 40 هزار دلار برسد، ما به پشتیبانی کاهش می دهیم. پشتیبانی: 34 تا 36 هزار دلار مقاومت: 43 تا 45 هزار دلار.”

نمودار BTC/USD با RSI. منبع: Negentropic/ توییتر

نمودار همراه نشان می‌دهد که ارزش BTC/USD از نظر تاریخی چقدر در قیمت‌های کنونی خوب بوده و همبستگی بین این پایین‌های RSI و برگشت‌های قیمتی وجود دارد.