بر اساس گزارش هیئت ثبات مالی (FSB) که روز چهارشنبه منتشر شد، بازار کریپتو به سرعت در حال رشد می تواند تهدیدی برای ثبات مالی جهانی باشد.

FSB، یک نهاد بین‌المللی که سیستم مالی جهانی را نظارت می‌کند و توصیه‌هایی درباره آن ارائه می‌کند، آسیب‌پذیری‌های مربوط به دارایی‌های بدون پشتوانه مانند بیت‌کوین، استیبل کوین‌ها مانند USDT و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) را شناسایی کرد.

FSB عدم تطابق نقدینگی، افزایش استفاده از اهرم، ریسک تمرکز به دلیل وابستگی زیاد به پلتفرم‌های معاملاتی و عدم نظارت نظارتی را به عنوان نگرانی‌های پیرامون صنعت شناسایی کرد.

FSB نشان داد که استیبل کوین‌ها از طریق ریسک‌های اعتباری و عملیاتی با احتمال سرریز به بازارهای تأمین مالی کوتاه‌مدت، در معرض خطرات ناگهانی و مخرب ذخایر خود هستند.

استیبل‌کوین‌ها قبلاً توجه تنظیم‌کننده‌های جهانی از جمله ایالات متحده و هنگ‌کنگ را به خود جلب کرده‌اند ، و دومی اخیراً مقاله‌ای درباره استیبل‌کوین‌ها منتشر کرده است تا بازخورد عمومی در مورد چگونگی ادامه مقررات را جمع‌آوری کند.

در حالی که ارتباطات مستقیم بین صنعت کریپتو و بازارهای سنتی در این مرحله محدود است، FSB از قانونگذاران جهانی خواست رویکردهای پیشگیرانه برای تنظیم این دارایی ها اتخاذ کنند.

ارزش بازار کریپتو در سال 2021 بیش از سه برابر شد و در نوامبر به 3 تریلیون دلار رسید، اما از آن زمان به کمتر از 2 تریلیون دلار در زمان انتشار بازگشته است .