کن کوتاراگی گفت که او در مورد ایده واقعیت مجازی و جهان های دیجیتال خیلی بزرگ نیست.

مخترع کنسول بازی ویدیویی محبوب پلی استیشن – کن کوتاراگی – Metaverse را بی معنی می داند. او علاقه‌ای به هدست‌های واقعیت مجازی نیز ندارد و آنها را «به‌سادگی آزاردهنده» می‌خواند.

“بودن در دنیای واقعی بسیار مهم است”

Metaverse به سرعت به یکی از داغ ترین موضوعات تبدیل شد، به خصوص پس از اینکه غول رسانه های اجتماعی فیس بوک در پایان سال گذشته نام خود را به Meta تغییر داد.

علیرغم تبدیل شدن به یک روند، شبکه جهان های مجازی سه بعدی متمرکز بر ارتباطات اجتماعی برای همه جذابیتی ندارد. یکی از این افراد کن کوتاراگی است – خالق پلی استیشن و مدیر عامل سابق سونی اینتراکتیو اینترتینمنت.

در مصاحبه اخیر با بلومبرگ، ژاپنی 71 ساله استدلال کرد که متاورس گام بزرگ بعدی در دنیای فناوری نیست. از نظر او، کارکردهای تقسیم‌کننده به جای یکپارچه‌کننده دارد:

«حضور در دنیای واقعی بسیار مهم است، اما متاورس در مورد ساخت شبه واقعی در دنیای مجازی است، و من نمی‌توانم هدف از انجام آن را ببینم. شما ترجیح می دهید به جای خود واقعی خود یک آواتار صیقلی باشید؟ این اساساً هیچ تفاوتی با سایت‌های پیام‌بورد ناشناس ندارد.»

به طور جداگانه، مهندس اعتراف کرد که او طرفدار هدست های واقعیت مجازی نیز نیست. او معتقد است که آنها می توانند مردم را از واقعیت جدا کنند، و بنابراین آنها “به سادگی آزاردهنده” هستند.

چه کسی متفاوت فکر می کند؟

در حالی که Kutaragi مخالف Metaverse است، این مورد در مورد بزرگترین شرکت مدیریت دارایی در جهان – Grayscale نیست. چندی پیش، پیش بینی می شد که این طاقچه در چند سال آینده بیش از یک تریلیون دلار ارزش داشته باشد.

این غول سرمایه گذاری بیان کرد که پتانسیل Metaverse تنها به بخش بازی متصل نیست، بلکه بسیار فراتر از آن است. تبلیغات، رویدادهای دیجیتال، تجارت اجتماعی، و کسب درآمد از توسعه‌دهندگان/خالق‌ها، همه جنبه‌هایی هستند که در صنعت گنجانده شده‌اند.

Haim Israel – یک استراتژیست در بانک آمریکا – نیز در این مورد خوش بین است. به نظر او، متاورس ابزاری است که با فرض رعایت شرایط خاص، جهان کریپتو را به سمت پذیرش انبوه سوق می دهد:

من قطعاً معتقدم که این یک فرصت عظیم و عظیم است. شما به پلتفرم‌های مناسب نیاز دارید… که قطعاً یک فرصت بزرگ برای کل این اکوسیستم خواهد بود.»

اسرائیل همچنین فکر می‌کند که Metaverse جایی است که “ما شروع به استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان ارز خواهیم کرد.” با این حال، بیت کوین، اتر و سایر دارایی های دیجیتال خصوصی در حال حاضر بیش از حد نوسان هستند که نمی توانند در این نقش جای بگیرند. به این ترتیب، استیبل کوین‌ها احتمالاً با اتصال به ارزهای ثابت یا فلزات گرانبها بیشتر تکامل خواهند یافت و بنابراین تمایل به نوسانات بسیار کمتری دارند.