حکومت نظامی در میانمار اخیراً پیش نویس لایحه ای را تهیه کرده است که به دنبال ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال و شبکه های خصوصی مجازی (VPN) در این کشور آسیای جنوب شرقی است.

این لایحه، که قبلاً توسط دبیر دائمی وزارت حمل و نقل و ارتباطات، سوئه تین، امضا شده است، هنوز تا 28 ژانویه قبل از تصویب رسمی، در حال درخواست برای اظهار نظر است.

این لایحه جدید با هدف بسته کردن میانمار به صورت دیجیتالی از دنیای خارج است و شهروندانی که از قوانین پیروی نمی کنند باید با مجازات های مختلفی روبرو شوند، از مجازات های زندان تا یک سال برای تجارت کریپتو و تا 3 سال برای استفاده از VPN. و جریمه تا 2800 دلار.

علاوه بر این، این لایحه، ارائه‌دهندگان خدمات در میانمار را موظف می‌کند تا اطلاعات شخصی مشتریان از جمله نام، آدرس، سابقه دسترسی و موارد دیگر را هر زمان که دولت از آنها درخواست کند، افشا کنند.

این تحول جدید به عنوان یک ضربه بزرگ به ساکنان کشور وارد می شود. از آنجایی که این کشور در اوایل فوریه 2020 یک کودتای نظامی را تجربه کرد، Tatmadaw تازه تاسیس تمام تلاش خود را به کار گرفت تا کشور را از هرگونه تعامل با جهان خارج ببندد و فیس بوک، اینستاگرام، توییتر و سایر سیستم عامل های رسانه های اجتماعی را ممنوع کند.

برای دسترسی به این سیستم عامل ها، بسیاری در میانمار به شدت به VPN ها متکی هستند. زمانی که حکومت نظامی خواستار افشای اطلاعات شخصی مشتریان شد، چندین شرکت مخابراتی مجبور شدند وسایل خود را جمع کنند.

دولت سایه USDT را تصویب کرد 

به یاد بیاورید که در اوایل دسامبر 2021، دولت سایه میانمار USDT را به عنوان ارز رسمی این کشور برای دور زدن محدودیت‌های اعمال شده بر عملیات خود پذیرفته بود.

این پذیرش، که به عنوان یک پیشرفت مورد استقبال اکثریت ساکنان این کشور بود، به کمپین جمع آوری کمک های مالی با هدف مبارزه با رژیم حکومت نظامی کنونی در میانمار کمک خواهد کرد.

با این حال، پس از تصویب این لایحه پیشنهادی جدید، استفاده از این ارز دیجیتال USDT را نیز محدود می‌کند و بار دیگر فعالیت‌های دولت در سایه را محدود می‌کند.

کشورها به سمت ممنوعیت کریپتو حرکت می کنند

در حالی که کل صنعت ارزهای دیجیتال با سرعتی سرسام آور در حال رشد است و چندین سرمایه گذار نهادی بزرگ وارد این فضا شده اند، برخی از کشورها همچنان به موضع سخت خود در برابر صنعت نوپا ادامه داده اند.

اخیراً، دولت پاکستان فاش کرد که همچنان بر ممنوعیت کامل کریپتو و هر فعالیت مرتبط، از جمله استخراج و تجارت، فشار می آورد.

بانک مرکزی روسیه نیز با استناد به نوسانات و سایر نگرانی‌های نظارتی، ممنوعیت کامل کریپتو را پیشنهاد کرد .