آخرین قسمت‌های پادکست Unchained لورا شین (24، 25 فوریه و 1 مارس) همگی هک Ethereum DAO را با جزئیات بیشتر بررسی کرده‌اند، با بحث و گمانه‌زنی بیشتر در مورد چگونگی و چرایی پیدا شدن هکر در نهایت. 

در اپیزودی که شین در آن حضور نداشت، یک شبکه آزمایشی اولیه اتریوم به نام موردن به‌عنوان بالقوه مهم برای تحقیقات تبلیغ می‌شود، در حالی که توانایی فرضی Chainalysis با کمی نمک بررسی می‌شود.

همانطور که قبلاً گزارش داده بودیم، پادکست Shin اخیراً این خبر را منتشر کرد که احتمالاً Toby Hoenisch، مدیر عامل سابق TenX، مرد پشت این هک است. به گفته شین، او با کمک “یک ابزار پزشکی قانونی قدرتمند و مخفی” از Chainalysis به این نام رسیده است.

Shin از این ابزار برای از بین بردن تراکنش‌های بیت‌کوین استفاده کرد که هکر مظنون آن‌ها تلاش کرده بود از طریق کیف پول Wasabi که بر حریم خصوصی متمرکز است، نامش را بی‌نام کند. بیت کوین از طریق Shapeshift به اتریوم دزدیده شده مرتبط شده بود.

حسیب قریشی، شریک مدیریت دراگونفلای کپیتال، برداشت خاص خود را از زاویه داستان Chainalysis داشت.

چرا درخواست داده های موردن؟

او شروع کرد: «من کمی نسبت به این داستان شک داشتم. «به همین سادگی است که Chainalysis یک راه جادویی برای از بین بردن تراکنش‌های Wasabi دارد؟ شاید درست باشد – اما محتمل‌تر به نظر می‌رسد که آن‌ها مجموعه ناشناس آنچنانی نداشتند و فقط همه چیزهای مجموعه را تعقیب کردند.»

در حالی که تارون چیترا، بنیانگذار Gauntlet، دیدگاه متفاوتی داشت. «اگر در آن زمان در اتریوم بودید، این شبکه آزمایشی بسیار اولیه وجود داشت که مطمئنم 90٪ از مردم نامی به نام شبکه آزمایشی Morden نشنیده‌اند. واقعاً دیگر وجود ندارد. اگر پنج یا شش ماه پیش در توییتر دقت کرده بودید، لورا و چند نفر دیگر می‌گفتند: “هی، آیا کسی یک نسخه آرشیو شده از شبکه آزمایشی Morden دارد؟”

درخواست برای داده‌های Morden برای چیترا عجیب به نظر می‌رسید، زیرا زمانی که اتریوم به دنبال هک DAO فورک کرد، شبکه آزمایشی دیگر وجود نداشت.

چیترا می‌گوید: «این افراد بسیار نزدیک به بنیاد اتریوم به اضافه لورا بودند، و خوشه‌بندی برای من بسیار عجیب بود… موضوع شبکه آزمایشی Morden چیز بزرگی بود.

چیترا معتقد است که جستجو برای شبکه آزمایشی Morden می تواند کلید تحقیقات باشد. به‌ویژه، ابزارهای تحلیل زنجیره‌ای که در سال 2016 در دسترس نبودند، ممکن است در شبکه آزمایشی گلوله‌دار استفاده شده باشند، به همین دلیل است که Shin و سایر نزدیکان به بنیاد اتریوم بسیار مشتاق یافتن آن بودند.

هشدار اسپویلر

جزئیات بیشتر در مورد هک اتریوم DAO در کتاب جدید Shin، The Cryptopians، بررسی شده است. همانطور که Shin بیان می کند، دوره زمانی هک و پیامدهای آن تنها حدود دو ماه را شامل می شود. با وجود این، ارتباط این رویداد با تاریخچه اتریوم آنقدر زیاد است که یک سوم کتاب او به آن اختصاص دارد. به نظر می رسد که در حال حاضر، شین که فکر تجاری دارد، مهمانانش را آموزش می دهد که اسپویل های زیادی را رها نکنند.