باشگاه منچسترسیتی لیگ برتر انگلیس ساخت اولین استادیوم فوتبال جهان در متاورس را با مشارکت سونی آغاز کرد.

سیتی به نیروهای سونی پیوسته است تا به طرفداران کمک کند تا از هر کجا که هستند در هر بازی شرکت کنند. این پروژه که هنوز در مراحل اولیه دوره سه ساله خود است، متخصصان واقعیت مجازی یک نقشه دیجیتال اولیه از استادیوم باشگاه را برای توسعه یک استادیوم واقعیت مجازی انجام داده اند. با توجه به اینکه توییتر باشگاه 11.6 میلیون دلار دنبال کننده دارد، این سرمایه گذاری پتانسیل این را دارد که درآمدهای زیادی را برای باشگاه به ارمغان بیاورد. استادیوم باشگاه، معروف به اتحاد، جزء اصلی دنیای واقعیت مجازی خواهد بود که توسط فن‌آوری ردیابی Hawk-Eye و تخصص تجزیه و تحلیل تصویر سونی امکان‌پذیر شده است.

آنچه در آینده می تواند داشته باشد

مدیر ارشد بازاریابی سیتی، نوریا تار، در مورد تجربه پیش‌بینی‌شده متاورس گفته است: «تمام نکته‌ای که ما می‌توانیم از داشتن متاورس تصور کنیم این است که می‌توانید یک بازی را بازسازی کنید، می‌توانید بازی را به صورت زنده تماشا کنید، شما بخشی از آن هستید. این عمل از زوایای مختلف به روشی متفاوت انجام می شود، و شما می توانید ورزشگاه را تا جایی که می خواهید پر کنید زیرا نامحدود است، کاملا مجازی است. متاورس به بهترین وجه به عنوان دنیایی مجازی با تجربه بصری و هنری بسیار پیچیده و ستون فقرات DeFi مبتنی بر رمزنگاری، پر از جوامع خودگردان و با شبکه‌های بلاک چین قابل اجرا توصیف می‌شود.

قهرمان هفت دوره لیگ برتر انگلیس در حال بررسی امکان ملاقات هواداران با بازیکنان در متاورس و خرید محصولات غیرقابل دسترس در دنیای فیزیکی است. این احتمال وجود دارد که خرید با استفاده از ارزهای دیجیتال انجام شود.

متاورس جدید چگونه کار خواهد کرد؟

مشارکت در متاورس از طریق هدست واقعیت مجازی و کنترل‌کننده‌های دستی برای تعامل با فضای مجازی به دست می‌آید. Reality Labs، بخشی از متا، که قبلاً با نام فیس بوک شناخته می شد، به دنبال تبدیل شدن به یک بازیکن اولیه در متاورس است. مایکروسافت با خرید اخیر غول بازی اکتیویژن بلیزارد، بازی خود را برای متاورس نیز آشکار کرده است.

توسعه متاورس فعلی اجازه می دهد تا یک مسابقه فوتبال در دنیای مجازی انجام شود که ظاهری شبیه یک بازی ویدیویی فیفا دارد. به گفته اندی اچ، یکی از بنیانگذاران Rezzil، ایده آل تماشای بازی های واقعی در یک استادیوم “خیلی دور” نیست. Rezzil شرکتی است که مسئول یک بازی متاورس Player 22 است که برای آموزش بازیکنان لیگ برتر استفاده می شود.

اگر مفهوم متاورس فراگیر شود، می‌توان دید که باشگاه‌های لیگ برتر حقوق پخش مستقیم را از طریق متاورس‌های خودشان به هواداران می‌فروشند. گارتنر اینفوتک اخیراً پیش‌بینی کرده است که 25 درصد از مردم تا سال 2026 یک ساعت را در متاورس سپری می‌کنند و از جمله آن‌ها سرگرمی هستند. پخش های لیگ برتر در حال حاضر به صورت بسته به شبکه های تلویزیونی فروخته می شود.

همه از این که متاورس در دست شرکت ها یا مؤسسات بزرگ باشد هیجان زده نیستند. در یک نظرسنجی که توسط گروه Advokate انجام شد، 77 درصد از 1000 پاسخ‌دهنده آمریکایی به‌طور خاص نگران نقش فیس‌بوک در آینده دنیای مجازی فراگیر بودند.