گزارشی که اخیراً در مورد اکوسیستم مالی غیرمتمرکز ( DeFi ) منتشر شده است، نشان داده است که علیرغم کاهش قیمت توکن مربوطه، پذیرش همچنان در حال افزایش است.

ConsenSys ، ارائه‌دهنده راه‌حل‌های نرم‌افزار اتریوم ، در ژانویه خود به نام « تفسیر بازار دی‌فای» به آخرین تحلیل‌های اکوسیستم مالی غیرمتمرکز پرداخته است.

اول خبر بد؛ همانطور که انتظار می‌رفت، اکثر توکن‌های مرتبط با دی‌فای در افت بازار که در حدود ده هفته گذشته ادامه داشته، ضربه خورده‌اند.

از زمانی که در اواسط نوامبر به بالاترین سطح خود یعنی 174 میلیارد دلار رسید، 100 توکن برتر DeFi بر اساس ارزش بازار تا پایان ژانویه با 40 درصد کاهش به 105 میلیارد دلار رسیده است. این کاهش منعکس کننده وضعیت کل بازار کریپتو است که از زمان اوج خود از نظر ارزش بازار به همان درصد کاهش یافته است. گزارش ConsenSys خاطرنشان کرد:

مارپیچ نزولی ادامه یافت زیرا روایت کلان برای مقابله با تورم با استفاده از افزایش نرخ بهره باعث شد همه سرمایه‌گذاری‌ها، نه فقط ارزهای دیجیتال، جذابیت کمتری داشته باشند.

این موسسه اضافه کرد که اتریوم و زنجیره‌های سازگار برتری خود را نسبت به سایر شبکه‌هایی که از “نقاط منفی قابل توجهی” رنج می‌برند، نشان دادند. به عنوان مثال، این گزارش به سولانا و قطعی شبکه و کاهش عملکرد آن در چند ماه گذشته اشاره کرد.

پذیرش همچنان در حال افزایش است

از طرف دیگر، تعداد کیف پول های DeFi در ژانویه به بالاترین حد خود یعنی 4.3 میلیون آدرس منحصر به فرد رسیده است. این گزارش خاطرنشان کرد: «این نقطه داده به عنوان یک نبض ارزشمند برای سلامت کلی اکوسیستم DeFi عمل می کند.

اتریوم همچنان به عنوان شبکه غالب برای برنامه های DeFi و وثیقه ای است که 60 درصد از کل ارزش قفل شده را در اختیار دارد.

 

این موسسه اضافه کرد که درآمد ماهانه تولید شده توسط پروتکل های محبوب DeFi به سطح تابستان سال گذشته کاهش یافته است، با این حال، “به طور کلی، درآمد تجمعی از ژوئن 2020 به بیش از 3.9 میلیارد دلار رسیده است.”

ConsenSys به این نتیجه رسید که علیرغم رکود در بازارها و معیارهای DeFi، افزایش فعالیت و علاقه در بخش مالی نوپا یک شاخص سالم از رشد آینده است.

«تعداد بی‌شماری از نقاط عطف DeFi سازمانی در سال 2021، نشان‌دهنده یک سفر «تنها» مورد علاقه سازمانی در سال 2022 است.

چشم انداز DeFi TVL

مقدار کل قفل شده بسته به اینکه کدام پلتفرم داده اندازه گیری را انجام می دهد متفاوت است. DappRadar در حال حاضر رقم TVL را 109 میلیارد دلار گزارش می کند که تا کنون 20 درصد کاهش یافته است.

در همین حال، DeFiLlama ادعا می کند که TVL بسیار بالاتر از 196 میلیارد دلار است، اما همچنین کاهش مشابه 20٪ از ابتدای ژانویه را گزارش می دهد.

این رقم به دلیل کاهش قیمت دارایی های پایه کاهش خواهد یافت، نه لزوماً به این دلیل که وثیقه از پروتکل های DeFi خارج شده است.