کارمندان سابق متا از غول‌های سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز کریپتو برای توسعه نسخه خود از پروژه شکست‌خورده کریپتو Diem، سرمایه‌گذاری هنگفتی دریافت کرده‌اند.

متا (فیسبوک سابق) سال گذشته برنامه‌های بزرگ خود برای ایجاد یک ارز دیجیتال را زیر پا گذاشت. با این حال، پیش از این در سال 2022، دارایی های باقی مانده را به قیمت 182 میلیون دلار به Silvergate Capital فروخت.

تیم پشت پروژه اصلی Diem اعلام کرد که در اواخر فوریه بر روی یک بلاک چین جدید به نام Aptos کار می کنند. در 15 مارس، آنها دور سرمایه گذاری گسترده از VCهای کریپتو را مشخص کردند.

این استارت آپ یک سرمایه گذاری استراتژیک 200 میلیون دلاری به رهبری آندریسن هوروویتز (a16z) را با مشارکت Tiger Global، Multicoin Capital، Three Arrows Capital، FTX Ventures، Coinbase Ventures و غیره بسته است.

بلاک چین خود را بسازند

به گفته Tech Crunch ، تیم Aptos اظهار داشت که هیچ یک از دارایی‌های فکری Diem را که Silvergate در اختیار دارد، مجوز نخواهند داد یا از آنها استفاده نمی‌کنند، زیرا آنها بلاک چین خود را ساخته‌اند . ارزش این شرکت فاش نشده است، اما به گفته بنیانگذاران، که گفته اند به خوبی “در قلمرو تک شاخ” قرار گرفته است، احتمالاً بیش از یک میلیارد دلار است.

Aptos یکی دیگر از بلاک چین لایه 1 است که آن را در رقابت با اتریوم و سولانا قرار می دهد. این برنامه از یک زبان برنامه نویسی به نام Move استفاده می کند که هدف آن جذب تعداد زیادی از توسعه دهندگان از شبکه های موجود است.

Mo Shaikh، مدیر عامل Aptos، که قبلا روی کیف پول Meta Novi کار می کرد ، گفت که ارتباط نزدیکی با جامعه اتریوم دارد که تیم می خواهد بخشی از آن باشد:

ما می خواهیم بخشی از آن اکوسیستم باشیم. ما اینجا نیستیم که لزوماً رقابت کنیم. ما می‌خواهیم [آنها] را تکمیل کنیم و چالش‌هایی که [جامعه با آن مواجه است] – چه چیزی شبیه به رویداد کرم‌چاله‌ای باشد که رخ داده است – به ما نشانه روشنی بدهد که همه چیز را باید مسئولانه از پایه ساخت.»

علاوه بر این، Aptos به طور رسمی devnet خود را راه‌اندازی کرده است و به برنامه‌نویسان اجازه می‌دهد تا برنامه‌هایی را روی بلاک چین آزمایش کرده و بسازند. تیم امیدوار است که شبکه اصلی در سه ماهه سوم راه اندازی شود.

این گزارش می افزاید که تعدادی از شرکت های رمزنگاری برجسته از جمله Anchorage، Binance، Coinbase، Livepeer، Moonclave، Paxos، Paymagic و Rarible قبلا با آن درگیر بوده اند.

اوری چینگ، مدیر ارشد فناوری Aptos اظهار داشت که «بلاک چین‌های کنونی به اندازه ریل‌های مالی موجود قابل اعتماد نیستند، ما شاهد مشکلاتی از کار افتادن و قطعی‌هایی بوده‌ایم که ساعت‌ها طول می‌کشد»، احتمالاً با اشاره به قطع‌های چندگانه اخیر سولانا .

Aptos در حال ورود به فضای شلوغی است که در حال حاضر شبکه‌های بلاک چین بی‌شماری دارد که اساساً همین کار را انجام می‌دهند.