آزمایشی از Dragonfly Research که عملکرد شش بلاک چین را با آزمایش ظرفیت سازندگان بازار خودکار در هر کدام مقایسه کرد، نشان داد که Orca DEX Solana برنده آشکار معاملات در هر ثانیه است.

273.34 معامله در ثانیه را مدیریت کرد و هر 590 میلی ثانیه یک بلوک جدید ایجاد کرد.

زنجیره هوشمند Binance (BSC) با 194.6 معامله در ثانیه در PancakeSwap خیلی عقب نماند و پس از آن Polygon (MATIC)، Avalanche (AVAX)، Celo (CELO) و در نهایت اتریوم (ETH) قرار دارند.

یک پست وبلاگ توسط محقق “GM” استدلال می کند که در حالی که یک اکوسیستم غنی ساخته شده بر روی زنجیره های سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) ساخته شده است، نتایج نشان داد “اگر می خواهید عملکرد واقعاً بالایی داشته باشید اکنون باید به بیرون از فضای EVM نگاه کنید.” یک خط حذف شده در نسخه قبلی پست پیشنهاد شده است که کاربران در نهایت باید «EVM» را رها کنند.

Dragonfly Research بازوی تحقیقاتی Dragonfly Capital است و صفحه نمونه کار آن نشان می دهد که در Celo، Avalanche، Cosmos و Near سرمایه گذاری کرده است که در گزارش به آن اشاره شده است. در سولانا سرمایه گذاری نکرده است.

جنرال موتورز به این نتیجه رسید که با گذشت زمان، سایر بلاک چین های لایه 1 از زنجیره های سازگار با EVM پیشی خواهند گرفت. او نوشت:

«به طور کلی من این تصور را دارم: اتریوم MS-DOS سیستم‌عامل‌های قرارداد هوشمند است. اما عصر کنونی بلاک چین ما را به دوران ویندوز 95 می برد.”

زنجیره های EVM، بلاک چین هایی هستند که با ابزار اتریوم سازگار هستند. آنها اغلب به مقیاس پذیری شبکه اتریوم کمک می کنند.

نتایج آزمایش در 2 مارس منتشر شد. این تلاشی بود برای مقایسه توان عملیاتی بلاک چین با اندازه‌گیری تعداد مبادلات در هر بلوک در بازارسازان خودکار بومی (AMM). AMM ها به صرافی های غیرمتمرکز (DEX) مانند Uniswap و PancakeSwap اشاره دارند که مبادله توکن های غیرحضوری را در زنجیره تسهیل می کنند.

سوال اساسی که جنرال موتورز سعی کرد به آن پاسخ دهد این بود: “اگر یک بلوک کامل را با معاملات به سبک Uniswap V2 پر کنید، چند معامله در ثانیه پاک می شود؟”

Uniswap V2 با توجه به اینکه DEX غالب با 1.6 میلیارد دلار در حجم تراکنش 7 روزه است، به عنوان معیار مورد استفاده قرار گرفت. بر اساس این گزارش، معیار 18.38 تراکنش در ثانیه با 13.2 ثانیه در هر بلوک جدید بود. نویسنده GM خاطرنشان کرد که اگرچه این یک معیار کامل نیست، اما “در دریافت دیدگاهی جامع از عملکرد، گویا است.”

DEX پیشرو در هر بلاک چین آزمایش شده با تبادل توکن در مایع ترین جفت ها ارسال شد تا محدودیت فعلی ظرفیت آنها تعیین شود. آنها مقیاس بندی رول آپ را روی زنجیره های لایه یک آزمایش نکردند زیرا رول آپ ها را می توان در همه زنجیره ها استفاده کرد.

در حالی که پنج زنجیره EVM در این آزمایش را می‌توان به روش مشابهی آزمایش کرد، سولانا به روش‌شناسی متفاوتی نیاز داشت که GM در یک پست وبلاگ بعدی درباره آن نوشت.

تست AMM برای ارزیابی عملکرد بلاک چین ها

جنرال موتورز نوشت که هیچ یک از بلاک چین‌های موجود در این آزمایش با تمام ظرفیت خود استفاده نمی‌شوند و او انتظار دارد که «همه L1های اصلی در طول زمان عملکرد خود را بهبود ببخشند».

اگرچه نتایج گزارش عملکرد سریع‌تر سولانا را نشان می‌دهد، طرفداران تمرکززدایی به مسائل دیگری در مورد سولانا اشاره می‌کنند. تیم Spookyswap DEX در Fantom Opera – که سازگار با EVM است – از این یافته ها انتقاد کرد و به کوین تلگراف گفت که Solana “یک شبکه کاملاً متمرکز بر خلاف اتریوم است.”

سولانا همچنین با قطع خدمات مواجه شده است که نگرانی هایی را در مورد امنیت شبکه و قابلیت اطمینان برنامه های کاربردی در اکوسیستم ایجاد کرده است. تیم Spookyswap اضافه شد

سولانا را می توان خاموش کرد و برای روزها سابقه سقوط دارد. شما با زنجیره های لایه 1 EVM مناسب آن را نمی بینید.”

جنرال موتورز خوانندگان را ترغیب کرد که برای تایید یا رد نتایجی که به آن رسیده است، «خودتان حساب کنید». او همچنین خاطرنشان کرد که بهینه سازی در بلاک چین بسیار سریع اتفاق می افتد، بنابراین با معرفی یک بهینه سازی جدید در هر زنجیره، نتایج ممکن است متفاوت باشد.