طبق گزارش ها، تانزانیا کاوش یک ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) را آغاز کرده است. این کشور راه نیجریه را دنبال می کند که ماه گذشته ارز دیجیتال خود را راه اندازی کرد. سایر کشورهای آفریقایی نیز به طور مشابه برنامه های خود را برای راه اندازی CBDC ها اعلام کرده اند.

 

بر اساس گزارش بلومبرگ در روز جمعه، فلورنس لوگا، رئیس بانک تانزانیا، برنامه های CBDC این کشور را روز پنجشنبه در بیستمین کنفرانس موسسات مالی (COFI) اعلام کرد.

 

Luoga گفت که این حرکت از راه اندازی CBDC خود نیجریه به نام eNaira در ماه گذشته الهام گرفته شده است. نیجریه با یک فین‌تک آلمانی برای راه‌اندازی یک ارز دیجیتال برای تکمیل نایرا فیزیکی شریک شد. این کشور غرب آفریقا پس از باهاما که سال گذشته CBDC خود را راه اندازی کرد، دومین کشوری است که به طور رسمی CBDC دارد.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین گفت: بانک مرکزی در حال برنامه ریزی برای تنوع بخشیدن به ذخایر ارزی است. برای این منظور از پالایشگاه های داخلی طلا خریداری خواهد کرد. وی گفت: طلای پولی که قصد خرید آن را داریم نباید خلوص آن کمتر از 99.5 درصد باشد. وی همچنین انتظار دارد که نرخ تورم کشور در محدوده هدف گذاری شده 3 تا 5 درصد در سال 2021-2022 باقی بماند.

لوگا اضافه کرد که بانک مرکزی همچنان در مورد ارزهای دیجیتال محتاط است. وی با یادآوری وضعیت غیرقانونی آن در کشور از مردم خواست که مراقب سرمایه گذاری باشند.

 

از سال 2019، پس از اینکه بانک مرکزی اعلام کرد ارزهای دیجیتال توسط قانون به رسمیت شناخته نمی شوند، ارزهای دیجیتال در تانزانیا ممنوع شدند. با این حال، این تصمیمات ممکن است به زودی تغییر کند زیرا بانک تانزانیا در حال تلاش برای لغو این ممنوعیت است. این پیشرفت نتیجه آن است که سامیا سولوهو حسن، رئیس جمهور تانزانیا، از بانک مرکزی درخواست کرد تا مدت کوتاهی پس از ریاست وی، برای ارزهای دیجیتال آماده شود.

 

توسعه ارز دیجیتال در کشورهای آفریقایی

دولت های بیشتری در حال بررسی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی در کشورهای خود هستند. در آفریقا، پذیرش CBDC به تدریج در حال رشد است.

نیجریه اولین کشور آفریقایی بود که CBDC خود را راه اندازی کرد. سایر کشورهای آفریقایی نیز در حال تحقیق در مورد فرصت های بالقوه ای هستند که CBCD ها برای اقتصاد خود فراهم می کنند.

 

حدود دو ماه پیش، کریستالینا جورجیوا، مدیر عامل صندوق بین المللی پول (IMF)، گفت که بیش از 110 کشور در مرحله ای از کاوش CBDC هستند.

بانک غنا گفته است که به زودی CBDC خود را راه اندازی خواهد کرد. در حالی که کشورهای دیگری مانند آفریقای جنوبی، زیمبابوه و نامیبیا هنوز در حال بررسی امکان سنجی این فناوری هستند.