تانزانیا برای راه اندازی CBDC خود آماده می شود

از آنجایی که بسیاری از کشورهای آفریقایی به ابتکار ارز دیجیتال ادامه می دهند، تانزانیا نیز ممکن است در نهایت آماده پیروی از این طرح باشد.

طبق گزارش روز جمعه بلومبرگ، فلورنس لوگا فاش کرد که تانزانیا ممکن است با پیگیری سریع برنامه های خود برای راه اندازی CBDC خود، از نیجریه سرنخ بگیرد. لوگا اصرار دارد که برنامه‌ها برای راه‌اندازی شیلینگ دیجیتال – واحد پول تانزانیا از سال 1966، ادامه دارد.

اما تانزانیا برای راه اندازی CBDC عجله نخواهد کرد. به گفته فرماندار، کشور در حال حاضر به عنوان بخشی از تلاش‌های خود برای راه‌اندازی مناسب ارزهای دیجیتال، در حال برنامه‌ریزی برای تحقیق عمیق‌تر در زمینه ارزهای دیجیتال است.

چه کسی CBDC را صادر می کند؟

به نظر می رسد تعداد زیادی از کارشناسان صنعت پیش بینی می کنند که چین اقتصاد بزرگ بعدی باشد که CBDC خود را راه اندازی می کند. بانک مرکزی چین از آوریل 2020 آزمایش ارز دیجیتال خود را آغاز کرده بود و در حال برنامه ریزی آزمایشی بزرگتر در بازی های المپیک زمستانی پکن در سال 2022 است.

اما Luoga اصرار دارد که تلاش تانزانیا برای راه‌اندازی شیلینگ دیجیتال با راه‌اندازی موفقیت‌آمیز CBDC خود به نام eNaira توسط نیجریه صورت گرفته است. نیجریه ماه گذشته با موفقیت eNaira را راه‌اندازی کرد و به دومین CBDC تبدیل شد که به طور کامل در دسترس عموم قرار گرفت، درست پس از باهاما – که در اکتبر 2020 ارز دیجیتال بانک مرکزی خود را راه‌اندازی کرد.

در همین حال، در حال حاضر، ارزهای رمزنگاری شده در تانزانیا به دنبال دستورالعملی از بانک اپکس این کشور در نوامبر 2019، که دارایی های دیجیتال را «به رسمیت شناخته نشده توسط قانون محلی» اعلام کرد، همچنان ممنوع هستند.