به دنبال پشتیبانی از عملکرد قرارداد هوشمند Cardano در سال گذشته، انتظار می‌رود که چندین پروتکل مالی غیرمتمرکز (DeFi) در شبکه مستقر شود. 


بر اساس داده‌های موجود در وب‌سایت BuiltOnCardano، تعداد پروژه‌های غیرمتمرکز مرتبط با امور مالی که در Cardano ساخته شده‌اند، به شدت افزایش یافته است.

شبکه Cardano توسط توسعه دهندگان پیش از بلاک چین های رقیب مانند اتریوم و سولانا در نظر گرفته شده است که در موارد متعددی از ازدحام مداوم شبکه رنج می برند. 

پروژه های Defi:

برخی از پروژه های برتر عبارتند از:

Marlowe: زبانی با هدف خاص که به هر کسی اجازه می‌دهد تا قراردادهای مالی P2P را روی هر بلاک چین بنویسد و اجرا کند.

Cardano DeFi Alliance: کنسرسیومی از پروژه‌های DeFi با هدف استانداردسازی بهترین شیوه‌های Plutus و Cardano در دنیای DeFi.

Empowa: پلتفرم توسعه ملک سبز غیرمتمرکز که بازار آفریقا را هدف قرار می دهد. استفاده از قدرت جامعه جهانی برای توانمندسازی مردم در محل.

Theos: یک اقتصاد غیرمتمرکز مبتنی بر NFT که از ویژگی‌های ذاتی NFTها برای ارائه ارزش‌گذاری‌های فوری و تبدیل آنها به نقدینگی فوری استفاده می‌کند.

Kick: یک سکوی راه‌اندازی غیرمتمرکز برای جمع‌آوری سرمایه و شتاب‌دهنده پروژه که دارندگان توکن می‌توانند برای تأیید پروژه‌ها پاداش دریافت کنند.

26 صرافی غیرمتمرکز بر پایه کاردانو

بر اساس داده ها، در حال حاضر 61 پروژه DeFi وجود دارد که شامل 26 صرافی غیرمتمرکز (DEX) است که در حال حاضر در Cardano در حال ساخت هستند. 

برخی از صرافی های غیرمتمرکز که در Cardano ساخته می شوند عبارتند از ADA Finance، Ray Network، Occam.Fi، YaySwap، Cardax، Matrixswap و Meowswap. 

در حالی که در مجموع 26 صرافی غیرمتمرکز هنوز در حال ساخت هستند تا رسماً در شبکه کاردانو شروع به کار کنند، شایان ذکر است که شش DEX در ابتدا روی بلاک چین راه اندازی شده بودند.

SundaeSwap اولین صرافی غیرمتمرکز شد که پس از پشتیبانی از عملکرد قرارداد هوشمند، به طور کامل در Cardano راه اندازی شد. 

خبر راه اندازی SundaeSwap باعث ایجاد هیجان در میان علاقه مندان به Cardano شد زیرا آنها برای شروع استفاده از این پلتفرم عجله داشتند. 

اگرچه SundaeSwap در ساعات اولیه اولین خود با یک نقص جزئی روبرو شد، این مشکل تقریباً بلافاصله حل شد و علاقه سایر DEX ها را دوباره برانگیخت. 

تا زمان انتشار، در حال حاضر شش صرافی غیرمتمرکز در Cardano فعال هستند، از جمله ADAX Pro، MuesliSwap، VyFinance، Meld و Minswap. 

تسلط SundaeSwap

از هر شش صرافی غیرمتمرکز در شبکه، علاقه مندان به کاردانو با SundaeSwap راحت تر به نظر می رسند، زیرا پلت فرم معاملاتی بالاترین ارزش کل قفل شده (TVL) را به دلار دارد. 

Cardano TVL که چند روز پیش به 13.86 میلیون دلار رسید ، در حال حاضر 120 میلیون دلار ارزش دارد و 98.5 درصد از ارزش (118.57 میلیون دلار) در SundaeSwap قفل شده است.   

انتظار می‌رود با ادامه راه‌اندازی صرافی‌های غیرمتمرکزتر در شبکه ، TVL کاردانو به‌طور تصاعدی افزایش یابد . 

اعتماد سرمایه گذاران به افزایش ADA

در همین حال، استقرار مداوم صرافی‌های غیرمتمرکز در Cardano واقعاً بر ارزش ارز دیجیتال بومی آن، ADA منعکس نشده است. 

ADA که در ژانویه 2022 معاملات خود را در حدود 1.3 دلار آغاز کرد، در حال حاضر به زیر 1 دلار تغییر می کند. در همین حال، بسیاری از سرمایه‌گذاران در مورد عملکرد ضعیف ADA نگران نیستند، زیرا آنها هنوز امیدوارند که این ارز دیجیتال امسال بهتر از سایر ارزهای دیجیتال پیشی بگیرد. 

با این باور راسخ، سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال را زیر سطح قیمتی کمتر از 1 دلار  جمع‌آوری می‌کنند.