بیت کوین (BTC) سه روز پس از از دست دادن جایگاه خود به سمت آستانه روانشناختی کلیدی 40000 دلار افزایش یافت، حتی اگر سهام به دلیل نگرانی از افزایش قیمت نفت سقوط کرد.

در زمان انتشار، بزرگترین ارز دیجیتال پس از سقوط به زیر 38000 دلار در اوایل جلسه، کمی بالای 39000 دلار تغییر قیمت داد.

نفت خام برنت روز دوشنبه به 139 دلار در هر بشکه جهش کرد که بالاترین رقم در 14 سال گذشته بود که با رکورد 147 دلاری که در سال 2008 به ثبت رسیده بود فاصله چندانی ندارد.

Stoxx 600 اروپا و Asia Dow بیش از 3 درصد افت کردند در حالی که معاملات آتی S&P 500 آمریکا 1.4 درصد کاهش یافت. در هند، روپیه 1.1 درصد از دست داد تا به رکورد 76.98 در هر دلار مبادله شود. شاخص شاخص DAX آلمان در روز دوشنبه 4 درصد از دست داد و وارد قلمرو وحشتناک “بازار نزولی” شد – اصطلاحی برای زمانی که دارایی ها بیش از 20٪ از ارزش خود را طی دو ماه از دست می دهند.

ترس در بازارهای سنتی این است که افزایش قیمت نفت ممکن است فشار صعودی بیشتری بر تورم وارد کند، تورم که در حال حاضر با سریع‌ترین سرعت خود در چهار دهه گذشته بوده است و به چالش‌های اقتصادی از جمله حمله روسیه به اوکراین و تنگناهای زنجیره تامین می‌ا

برخی تحلیلگران می گویند که همبستگی بازار کریپتو با تامین مالی سنتی گسترده تر، روایت آن را به عنوان یک محافظ تورم تضعیف کرده است. از سوی دیگر، بیت کوین به تلاش های فدرال رزرو برای کاهش فشار صعودی بر قیمت های مصرف کننده واکنش منفی نشان داده است.

الکس کوپتسیکویچ، تحلیلگر مالی در FxPro، در ایمیلی به CoinDesk می‌گوید: «ارزهای رمزنگاری شده از سیاست دور نمی‌مانند و اکنون نقش جایگزینی برای سیستم بانکی را ضعیف تأیید می‌کنند. بیت کوین با کاهش شدید در آخر هفته، سودهای اولیه را از بین برد و پس از سومین هفته متوالی افزایش، موقعیت ها را به نزول داد.

برخی دیگر می گویند در صورتی که فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره به شدت به سمت جلو حرکت کند، رکود جهانی ممکن است تحقق یابد.

مارکوس سوتیریو، تحلیلگر کارگزار کریپتو گلوبال بلاک، در ایمیلی نوشت: «بسیاری پیش‌بینی می‌کنند که اگر فدرال رزرو تصمیم به افزایش شدید نرخ‌ها از 16 مارس بگیرد، رکود جهانی در افق است.»

با این حال، سوتیریو از جمله معامله گرانی است که نسبت به وعده بلندمدت ارزهای دیجیتال خوش بین هستند.

سوتیریو گفت: “من فکر می کنم که ارائه شفافیت نظارتی در ایالات متحده، حتی اگر در ابتدا مانع نوآوری شود، موج بعدی پول برای ورود به بازارهای رمزنگاری را شعله ور خواهد کرد.” اینگونه است که قیمت 100000 تا 500000 دلار برای بیت کوین در پنج سال آینده قابل دستیابی است.