یک مطالعه جدید از غول خدمات مالی Deloitte، پتانسیل بیت کوین ( BTC ) را به عنوان پایه ای برای ایجاد اکوسیستم ارزان تر، سریع تر و ایمن تر برای ارز الکترونیکی فیات یا ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) برجسته کرد.

تجزیه و تحلیل Deloitte با عنوان ارز رمزنگاری شده با حمایت دولتی، به نیاز به طراحی مجدد کامل اکوسیستم سنتی فیات برای غلبه بر مشکلات قریب الوقوع بودن «آهسته، مستعد خطا و گران بودن نسبت به عملکرد در سایر صنایع با فناوری پیشرفته» اشاره کرد.

 

با این حال، این گزارش به پنج حوزه کلیدی اشاره کرد که بیت‌کوین می‌تواند به بهبود چشمگیر ارز سنتی فیات کمک کند: سرعت، امنیت، کارایی، پرداخت‌های مرزی و همکاری با سایر شرکت‌کنندگان در پرداخت:

“با پتانسیل […] انجام آن بدون نیاز عملیاتی روزانه به یک سازمان متمرکز، خواه تجاری یا فدرال، نتیجه واقعاً می تواند تحول آفرین باشد.”

شباهت ها و تفاوت های CBDC و بیت کوین.

در حالی که تفاوت های مختلف بین BTC و CBDC های صادر شده توسط دولت را بیان می کند، تحلیل Deloitte یکی از ویژگی های تورمی عمده ارزهای فیات را تکرار می کند و بیان می کند که CBDC ها سقفی برای عرضه پول موجود در دفتر کل ندارند و دولت های متمرکز می توانند ارزش CBDC را تعریف کنند. .

بر اساس این تحلیل، دولت‌هایی که برای اولین بار یک CBDC سراسری را راه‌اندازی می‌کنند، در تأثیرگذاری بر استفاده از پول محلی خود در بازارها و معاملات بین‌المللی از مزیت اولیه برخوردار خواهند بود.

در یک محیط CBDC، Deloitte صرافی‌های کریپتو را در نظر می‌گیرد تا موقعیت فعلی خود را به‌عنوان تسهیل‌کننده‌ای حفظ کنند که برای تبدیل «ارز رمزنگاری شده کاربران به ارز کاغذی هنگام تراکنش بین ارزهای مختلف» استفاده می‌شود و در ازای آن هزینه مبادله‌ای دریافت می‌کند. در چنین سناریویی، بانک‌ها به‌عنوان حافظ دفتر کل توزیع‌شده عمل می‌کنند که با سایر ماینرها برای پردازش تراکنش‌ها و دریافت پاداش رقابت می‌کنند.

در پایان، تجزیه و تحلیل بیان می کند که در حالی که CBDC ها جایگزین یک به یک برای بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری نمی شوند، جریان اصلی CBDC ها گزینه دیگری را در اختیار کاربران قرار می دهد تا مناسب ترین وسیله پرداخت را انتخاب کنند. :

[بیت‌کوین] در نهایت می‌تواند مجموعه‌ای از فرصت‌های جدید را ایجاد کند که […] سیستم پرداخت فعلی را به سیستمی سریع‌تر، ایمن‌تر و کم‌هزینه‌تر تبدیل کند