قیمت بیت بیش از 50 درصد از بالاترین قیمت خود کاهش یافت. در چنین مواقعی، مردم تعجب می‌کنند که آیا انتهای آن در است یا نه. هیچ کس نمی خواهد پایین را بفروشد. و هیچ کس دوست ندارد دیپ بخرد که مدام در حال فرو رفتن باشد.

شاخص های زیادی وجود دارد. برخی از آن‌ها را شاخص‌های «روی زنجیره» و برخی دیگر شاخص‌های فنی قیمت هستند. به عنوان مثال، شاخص قدرت نسبی (RSI) در بازه زمانی روزانه. وقتی به 20 یا کمتر می رسد، واقعاً چیزی است. یا در مورد سطوح فیبوناچی چطور؟ همه اندیکاتورهای عالی برای به دست آوردن حس عملکرد قیمت. اما آیا آن را به یک شاخص ورودی عالی تبدیل می کند؟ ممکن است مفید باشد، اما همیشه نسبت به قیمت قبلی است، که یک آستانه اساسی نیست. فنی است.

قیمت واقعی

بنابراین، کدام شاخص یک آستانه اساسی دارد؟ ما دوست داریم قیمت واقعی را از نزدیک تماشا کنیم. در یک مقاله نوشته شده قبلی، توضیح می دهیم که چگونه به قیمت بیت کوین (بازار) با قیمت واقعی به عنوان یک لنگر نگاه می کنیم. زمانی که قیمت بیت کوین کمتر از قیمت واقعی می شود، به این معنی است که به طور متوسط، HODLers بیت کوین ضرر می کند. سرمایه گذاران اولیه ممکن است هنوز در سود باشند، اما بیشتر سرمایه گذاران ضرر می کنند.

در 31 ژانویه 2022، قیمت واقعی حدود 23900 دلار بود. در تاریخ بیت کوین، به ندرت اتفاق می افتد که قیمت بازار به این سطح برسد یا حتی از آن کمتر شود. اما حتی زمانی که این اتفاق می افتد، دقیقاً پایین را مشخص نمی کند. بله، این مکان بسیار خوبی برای قرار دادن چند صندلی اضافی است، اما آیا کاهش قیمت در این سطح متوقف می شود؟ در 14 ژانویه 2015، مطمئناً اینطور نبود. با قیمت واقعی 310.91 دلار و قیمت بازار 172.21 دلار، بسیار پایین تر رفت. شاید این به این دلیل بود که دومین اوج بازار صعودی 2013 یک دور از انتظار بود و قیمت واقعی در مقابل “منحنی پذیرش فناوری عادی” قرار داشت. ممکن است این فرضیه را در مقاله دیگری توضیح دهیم، اما در حال حاضر، اجازه دهید روی یک نقطه ورودی تمرکز کنیم.

قیمت واقعی تعدیل شده

مواقعی وجود داشت که قیمت بیت کوین اصلاحات زیادی را پشت سر می گذاشت و قبل از لمس یا نزدیک شدن به قیمت واقعی، قیمت دوباره بهبود می یافت. از سال 2020، سرمایه گذاران بزرگ وارد عمل شده اند و قوانین بازی را تغییر می دهند. مایکل سایلر دوست دارد وقتی قیمت کاهش می یابد بیت کوین را به ترازنامه خود اضافه کند و رئیس جمهور بوکله نیز هنگام کاهش قیمت، دکمه خرید گوشی خود را می کوبد. بنابراین، ممکن است سال ها طول بکشد تا قیمت بیت کوین دوباره به قیمت واقعی برسد. ممکن است هرگز تکرار نشود، هرگز. آیا حاضرید برای آن صبر کنید؟

بنابراین، اگر قیمت تحقق یافته را برای سکه های گمشده تنظیم کنیم، چه می شود. سکه هایی که بیش از هفت سال جابجا نشده اند، ممکن است دیگر هرگز حرکت نکنند. قیمت واقعی تعدیل شده حدود 30649 دلار است (بستگی به نحوه محاسبه آن دارد). این ممکن است واقعی تر به نظر برسد. ما قبلا یک فیتیله به 33000 دلار دیده بودیم. اما حتی این قیمت واقعی تعدیل شده همیشه یک شاخص ورود کامل نیست.

چارچوب برای یک شاخص ورودی

اما چه چیزی یک شاخص ورودی را به یک شاخص ورودی خوب تبدیل می کند؟ بیایید در مورد آن فکر کنیم. چند فاکتور وجود دارد که می خواهید آنها را در نظر بگیرید. اولی لحظه در زمان است. از آنجایی که نرخ بیت کوینی که کل عرضه در گردش را افزایش می دهد، هر چهار سال یکبار نصف می شود، اگر نصف شدن نزدیک است، ممکن است خرید را در نظر بگیرید یا اگر نصف شدن 18 ماه پیش اتفاق افتاده و 30 ماه دیگر باقی مانده است، ممکن است مدت بیشتری منتظر بمانید.

دوم تفاوت بین ارزش گذاری مورد انتظار بیت کوین در آن دوره نصف شدن معین و قیمت واقعی بازار است. اگر قیمت فعلی بسیار کمتر از قیمت مورد انتظار است، ممکن است به خرید فکر کنید، و اگر قیمت برابر یا بالاتر است، ممکن است بخواهید منتظر قیمت پایین‌تری باشید.

سومین مورد، وضعیت فعلی بازار است. آیا دارندگان کوتاه مدت دوباره ترسیده اند و دست به فروش می زنند؟ آیا دارندگان طولانی مدت ایمان خود را حفظ می کنند یا دست های الماسی حتی به دست های کاغذی تبدیل می شوند؟

انحراف سهام به جریان

تقریباً همه در فضای بیت کوین در مورد مدل سهام به جریان (S2F) شنیده اند. بیت کوین را به دلیل کمیاب بودنش ارزش گذاری می کند. انحراف، قیمت فعلی تقسیم بر ارزش گذاری مدل سهام به جریان است. سهام به جریان تبدیل به یک مدل بسیار بحث برانگیز شد. احتمالاً در درازمدت بیش از حد صعودی است، زیرا بازدهی کاهشی ندارد، اما شواهد تجربی مبنی بر کاهش بازده بیت کوین وجود دارد.

اما این مدل هنوز هم می تواند بسیار مفید باشد. کاری که انجام می دهد ارزش گذاری قیمت بیت کوین در طول یک هاوینگ خاص (انتظار) است. و این مفید است که تشخیص دهید در کدام دوره خود را بین نصف شدن (زمان) می بینید. حتی اگر ثابت شود که مقدار مورد انتظار S2F خیلی زیاد است، باز هم می توان از آن در یک نشانگر ورودی استفاده کرد. چرا؟ از آنجا که ما در حال ایجاد یک نسبت هستیم و اگر قیمت S2F خیلی بالا باشد، “منطقه سبز” نسبت کمتر از زمانی است که S2F (کاملاً) درست باشد.

درصد عرضه در سود

با توجه به اینکه انحراف S2F دارای ارزش گذاری مورد انتظار و زمان تحت پوشش است، ما هنوز باید با رفتار و احساسات مقابله کنیم تا یک نقطه ورودی عالی پیدا کنیم. برای دریافت احساس در مورد احساسات در طول یک اصلاح، مفید است که تماشا کنید چند نفر با خرید بیت کوین خود زیر آب هستند. این با معیار درصد عرضه در سود امکان پذیر است، زیرا اگر 70 درصد عرضه در سود باشد، 30 درصد نیست.

از آنجایی که قیمت بیت کوین تنها در یک بازه زمانی بالا افزایش یافته است، می‌توان گفت که این شرکت‌کنندگان جدید بازار هستند که بیشترین شانس را برای قرار گرفتن در موقعیت زیان تحقق نیافته دارند. ما همچنین می دانیم که هر چه سکه ها جوان تر باشند، احتمال فروش آن ها بیشتر می شود. بنابراین، احتمال اینکه شرکت کنندگان جدید فروشندگان وحشتناکی باشند که با ضرر می فروشند، در مقایسه با سرمایه گذارانی که مدت طولانی تری در بازار بوده اند، بسیار زیاد است.

تأثیر درصد عرضه در سود (PSiP) برای شناسایی پایین و در نتیجه یک ورودی عالی بسیار مهم است. هنگامی که PSiP در طی یک اصلاح کاهش می یابد و دوباره افزایش می یابد، به این معنی است که دست های کاغذی بیت کوین خود را فروخته اند. این احتمال وجود دارد که اگر بیت کوین کافی با ضرر فروخته شده باشد، پایین شروع به تشکیل شدن می کند. صاحبان جدید ضرر نمی کنند و بیت کوین تازه به دست آمده را به این زودی ها نمی فروشند. به طور معمول، این مالکان جدید همچنین سرمایه گذارانی هستند که اعتقاد قوی دارند و اصلاحات شدید متعددی را پشت سر گذاشته اند.

اگر PSiP همچنان پایین است و همچنان پایین تر می رود، به این معنی است که دست های کاغذی هنوز به اندازه کافی هوپیوم دارند و قبل از تشکیل پایین باید کاپیتولاسیون وارد شود.

شاخص ورود

ضرب انحراف سهام به جریان (S2FD) با PSiP مقداری از 0.15 تا یک به دست می‌دهد. تنها زمانی که قیمت بازار از مقدار S2F تجاوز کند، این اندیکاتور نیز بالاتر می‌رود، مانند قله‌های دمنده در سال‌های 2011، 2013 و 2014. همچنین می‌توان متوجه شد که پایین‌های این معیار در طول زمان اندکی پایین‌تر را تشکیل می‌دهند، که نشان‌دهنده آن است. که مقدار پایین به مرور زمان کاهش می یابد. نزول پایین می تواند نشان دهنده این باشد که ارزش S2F بیش از حد صعودی است، اما ما آن را برای بحث باز می گذاریم.

زمانی که اندیکاتور به 0.2 نزدیک می شود، از نظر تاریخی، همیشه یک نقطه ورود عالی بوده است. توجه داشته باشید که این لحظات خرید در خارج از بازارهای نزولی نیز نمایش داده می شوند. می توان دید که دو فرصت خرید به خوبی در دوره صعودی سال 2017 ارائه شده است، اما به طرز شگفت انگیزی در اواسط سال 2021 و در جدیدترین فرصت در ژانویه 2022 نیز وجود دارد.

پویایی شناسی

دینامیک بین S2FD و PSiP فوق العاده است. برای مثال، 6 ژانویه 2021 را در نظر بگیرید. قیمت بازار 36850 دلار و S2FD 0.987 بود و بنابراین قیمت S2F 37340 دلار بود. PSiP 100% بود. بنابراین هر HODLer بیت کوین (روی زنجیره) سود داشت. نشانگر ورودی (TEI) 0.987 برابر 100% را نشان می دهد که برابر با 0.987 است. بنابراین، قیمت تقریباً برابر بود. هیچ کس ضرر نکرد و قیمت در سطح مورد انتظار برای این دوره بود، بنابراین نقطه ورود عالی نبود.

بیایید به لحظاتی در زمان نگاه کنیم که یک اصلاح بزرگ وجود داشت. در 25 آگوست 2015، قیمت به 211.04 دلار کاهش یافت در حالی که S2FD 0.578 و PSiP 36.5 درصد بود. TEI 0.21 داد.

به جلو تا 15 دسامبر 2018، قیمت 3255 دلار و S2FD 0.463 و PSiP 40.18 درصد بود. TEI 0.186 داد. HODLers اندکی بیشتر از سال 2015 سود داشتند، اما انحراف بین قیمت بازار و قیمت S2F بیشتر بود.

در طول یک بازار نزولی می‌توان ورود بسیار خوبی داشت، اما حتی در طول یک بازار صعودی، چنین ورودی‌هایی خود را نشان خواهند داد. پس از رسیدن به بالاترین قیمت جدید تاریخ 2991 دلار در 11 ژوئن 2017، ما ظرف چند هفته به 1914 دلار بازگشتیم. با PSiP 78٪، می توان بحث کرد که آیا این یک ورودی عالی است یا خیر. با این حال، S2FD 0.35 بود که منجر به TEI 0.273 شد. در گذشته، علیرغم اینکه در میانه گاو نر بود، در واقع یک نقطه ورود عالی بود.

در بهار 2021 نیز همین اتفاق افتاد. در 19 ژوئیه 2021، قیمت بیت کوین 30834 دلار و S2FD 0.279 بود، اما PSiP تنها 65.8٪ بود که به TEI 0.177 رسید. نتیجه تقریباً مشابه سال های 2018 و 2015 است، اما ساختار متفاوتی دارد. در سال‌های 2015 و 2018، S2F.D از شدت کمتری برخوردار بود، اما عرضه با ضرر بیشتر بود. در سال 2021، S2FD واقعاً بزرگ بود، که منجر به تعداد کمی شد، اما عرضه با ضرر آنقدرها هم زشت نبود.

به نظر می رسد بین اجماع HODLers بیت کوین در مورد قیمت در هر دوره نصف شدن و میزان ضرر (تحقق نشده) آنها در طول آن نصف شدن، همبستگی وجود دارد. در سال 2015، اجماع در مورد قیمت نسبتاً بالا وجود داشت و زمانی که قیمت کاهش یافت، مقدار زیادی از عرضه با ضرر بود. در سال 2021، اجماع در مورد قیمت نسبتاً پایین وجود داشت، اما همچنین اطمینان حاصل شد که عرضه نگه‌داشته شده چندان در معرض ضرر (غیر محقق نشده) قرار نگیرد.

با گذشت زمان، به نظر می رسد که حدود 0.2 نقطه ورود بسیار خوبی است و تقریباً هر بار پایین ترین نقطه واقعی است. هشدار اسپویلر، این بار، TEI در 0.2 در 35000 دلار بود! زمان ورود است؟

این یک پست مهمان توسط یوهان برگمن است. نظرات بیان شده کاملاً متعلق به خود آنها است و لزوماً نظرات BTC Inc یا مجله Bitcoin را منعکس نمی کند .