بخش مالی غیرمتمرکز ( DeFi ) در روز گذشته شکست خورده است و چندین توکن بلو چیپ متحمل ضررهای قابل توجهی شده اند.

بر اساس گزارش CoinGecko ، UNI، نشانه حاکمیت صرافی غیرمتمرکز ( DEX ) Uniswap 11.8 درصد کاهش یافت و به پایین ترین سطح روزانه 15.29 دلار رسید.

این توکن در دو هفته گذشته 16 درصد از ارزش خود را از دست داد و در حال حاضر 65.9 درصد از بالاترین قیمت خود یعنی 44.9 دلار که در ماه می سال گذشته مشاهده شد، کاهش یافته است.

LINK، نشانه اصلی پروژه پیشرو اوراکل DeFi، Chainlink ، در عین حال به پایین‌ترین حد دو هفته‌ای سقوط کرد و 7.1 درصد در روز و تقریبا 20 درصد در هفته گذشته از دست داد.

سرگئی نظروف، یکی از بنیانگذاران Chainlink، در صحبت با Decrypt در اوایل این ماه، فاش کرد که این پروژه در نظر دارد تا اواخر امسال گزینه ای برای سهامداران LINK اضافه کند.

با این حال، شور و شوق اولیه، که هفته گذشته LINK را به بالای 28 دلار رساند، ظاهراً در حال کاهش است، به طوری که تا زمان انتشار، توکن در 21.56 دلار معامله شد.

بعدی برای Chainlink در سال 2022: LINK Staking و “اینترنت بلاک چین” 

CRV، توکن قدرت‌بخش Curve Finance، یک پلت‌فرم معاملاتی غیرمتمرکز که بر روی استیبل‌کوین‌ها و دارایی‌های هم ارزش متمرکز شده است، به طور مشابه از روز سه‌شنبه ۷ درصد کاهش یافته است و در زمان انتشار به ۴.۳۲ دلار تغییر می‌کند.

CRV در ابتدای سال به بالای 6.50 دلار رسید. با این حال، همانطور که داده‌های CoinGecko نشان می‌دهد، قیمت توکن از آن زمان به‌طور قابل توجهی کاهش یافت و در دو هفته گذشته تقریباً 30 درصد از دست داد.

روند نزولی DeFi را کاهش می دهد

در جای دیگر، LRC، توکن بومی صرافی رمزنگاری مبتنی بر لایه 2 Loopring، به نظر می رسد که روند نزولی را به چالش می کشد و در طول روز 3.7 درصد افزایش یافته و به بالاترین سطح روزانه 1.19 دلار رسیده است.

با این حال، این موضوع برای دارندگان بلندمدت LRC تسلی کمی خواهد داشت، زیرا این توکن در هفت روز گذشته 20.2 درصد کاهش یافته و در دو هفته گذشته تا 42.5 درصد کاهش یافته است.

با نگاهی به تصویر بزرگ‌تر، داده‌های DefiLlama نشان می‌دهد که ارزش کل قفل شده (TVL) در پروتکل‌های DeFi از ابتدای سال تقریباً 25 میلیارد دلار کاهش یافته است و در حال حاضر به 226.92 میلیارد دلار رسیده است.