فعالیت توسعه اغلب یک پیش بینی کم ارزش برای موفقیت یک پروژه در فضای ارزهای دیجیتال است، زیرا نه تنها تعهد ماهانه یک تیم را برای ساخت یک محصول کارآمد نشان می دهد، بلکه بهبود و به روز رسانی ویژگی های آن را نیز نشان می دهد.

طبق داده‌های ارائه شده توسط پلتفرم داده‌های زنجیره‌ای Santiment، از بین 20 فعالیت توسعه پروژه‌های ارز دیجیتال قابل مشاهده عمومی در Github، Cardano، Kusama و Polkadot به عنوان برترین پروژه‌هایی با بیشترین فعالیت توسعه در سال 2021 شناخته می‌شوند. در واقع، Cardano از نظر فعالیت های توسعه کلی در سال گذشته کمی جلوتر از کوساما و پولکادوت است.

این پلتفرم داده‌های توسعه را از هزاران مخزن عمومی Github، به استثنای «رویدادهای غیر توسعه‌دهنده»، مانند commit comments، افرادی که مشکلی را دنبال می‌کنند، بارگیری‌های انتشار و سایر موارد را دنبال می‌کند تا از داده‌های متورم جلوگیری کند.

اتریوم و گنوسیس به ترتیب در رتبه های چهارم و پنجم این لیست قرار دارند. در حالی که تلاش‌های توسعه هیچ تأثیری بر روند کوتاه‌مدت بازار ندارند، اما ممکن است نشانه‌ای عالی از رشد بلندمدت پروژه باشند زیرا در بلندمدت به نقشه راه پروژه تعهد دارند.

کاردانو همچنین در تعدادی از مشارکت کنندگان فعال پیشتاز است

کاردانو در سال 2021 رشد 468 درصدی را در تمام کانال‌های اجتماعی ثبت کرده استتاجر پیشرو کریپتو یک استراتژی خرید و خروج را برای کاردانو ترسیم می کندهاسکینسون کاردانو می گوید یک انقراض بزرگ DeFi در پنج تا ده سال آینده رخ خواهد داد

علاوه بر این، Santiment تعداد مشارکت‌کنندگان فعال در مخزن Github یک پروژه خاص را ثبت می‌کند تا علاوه بر تلاش‌های توسعه «خالص»، درک بهتری از «شبکه توسعه‌دهنده» آنها به دست آورد.

قابل ذکر است که Cardano همچنین پروژه هایی را با بیشترین تعداد مشارکت کنندگان فعال Github در طول 12 ماه گذشته رهبری می کند. 

c2

با این حال، اگرچه رتبه‌های برتر بدون تغییر باقی مانده‌اند، Cardano در سال گذشته با میانگین 53 مشارکت روزانه در مخزن Github خود به شهرت رسیده است.

از سوی دیگر، این دو لیست کل اکوسیستم رمزنگاری را در نظر می گیرند، به این معنی که پروژه های بزرگ با جوامع توسعه فعال مانند Cardano و Polkadot به طور طبیعی تسلط خواهند داشت.