طبق سرویس ردیابی Whale Alert ، تقریباً 5 میلیارد دلار بیت کوین که در هک Bitfinex در سال 2016 به سرقت رفته بود، در دو تراکنش 10000 بیت کوین توسط هکرها به کیف پولی ناشناخته منتقل شده است.

تراکنش 760 میلیون دلاری

همانطور که داده های زنجیره ای نشان می دهد، اولین تراکنش در ساعت 4:00 صبح UTC انجام شد. در مجموع 383 میلیون دلار بیت کوین  به یک کیف پول ناشناس که با “uxwczt” ختم می شد ارسال شد. هنوز مشخص نشده است که کیف پول متعلق به یک صرافی است یا یک میز OTC، اما از سال 2016 به طور مداوم مقادیر کمتری بیت کوین دریافت کرده است.

دومین تراکنش بزرگ مدت کوتاهی پس از آن انجام شد زیرا هکرها دقیقاً همان حجم وجوه را به همان آدرسی منتقل کردند که قبلاً 10000 BTC دیگر دریافت کرده بود.

طبق صفحه تراکنش‌های «کیف پول هک Bitfinex»، بهره‌برداران قبلاً مقدار مشابهی از وجوه را در آوریل 2021 منتقل کرده‌اند. در آن زمان، 623 میلیون دلار بیت‌کوین به یک کیف پول ناشناخته منتقل شد.

آیا می تواند بر بازار تأثیر بگذارد؟

تراکنش بزرگ انجام شده با یک کیف پول ناشناخته به احتمال زیاد آخرین مرحله در برداشت هکر از وجوه به دلار یا هر ارز فیات دیگری نیست. از آنجایی که حجم روزانه بازار معاملات مرتبط با بیت کوین در حال حاضر تقریباً 1.5 تریلیون دلار (شامل مشتقات) باقی مانده است، 760 میلیون دلار منتقل شده توسط هکرها نباید تأثیر قابل توجهی بر بازار داشته باشد.

در صورتی که هکرها مبلغ را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنند، بازار بیت‌کوین نقطه‌ای متوجه تأثیر افزایش فشار فروش نمی‌شود. در زمان انتشار، بیت کوین با قیمت 38336 دلار معامله می شود، بدون اینکه عملکرد قیمتی منفی قابل توجهی داشته باشد. در مورد وجوه دزدیده شده، 20000 بیت کوین هنوز در کیف پول “uxwczt” باقی مانده است.