در بحبوحه تورم بالا و تنش‌های ژئوپلیتیکی مداوم، استیبل کوین‌های پشتوانه طلا جذابیت بیشتری پیدا کرده‌اند و از رشد کلی بازار ارزهای دیجیتال پیشی گرفته‌اند.

قیمت طلا از ابتدای فوریه تاکنون 4.67 درصد افزایش یافته است و به بالاترین حد خود در چند ماه گذشته رسیده است. و به این ترتیب حجم تجارت استیبل کوین های دارای پشتوانه طلا که توکن های دیجیتالی با پشتوانه طلای فیزیکی هستند، تسریع می یابد.

حجم تجارت استیبل کوین های دارای پشتوانه طلا. منبع: Kaiko.com

طبق گزارش Kaiko، دو استیبل کوین با پشتوانه طلا از نظر حجم معاملات، تتر گلد (XAUT) با ارزش بازار 200 میلیون دلار و PAX Gold (PAXG) با ارزش بازار 420 میلیون دلار هستند. به طور شگفت انگیزی، حجم PAX Gold از ماه سپتامبر تقریباً دو برابر شده است و حجم طلای Tether شاهد یک انفجار ظریف در معاملات بوده است.  

طلا به عنوان یقین در زمان های نامشخص 

به طور کلی، استیبل کوین‌های مبتنی بر دلار با توجه به ارزش بازار و حجم مبادلات همچنان غالب هستند و استیبل کوین‌های دارای پشتوانه طلا تنها در تعداد کمی از صرافی‌ها عرضه می‌شوند. با این وجود، این محصول سرمایه گذاری منحصر به فرد برای سرمایه گذاران سنتی آشناتر به نظر می رسد. در نتیجه، بسیاری طلا را در بازارهای مالی متعارف به عنوان مانعی در برابر تورم و پناهگاهی امن در تنش های ژئوپلیتیکی می دانند. 

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در کارگزاری ارز خارجی Oanda، گفت: “بسیاری از سرمایه گذاران به دنبال درگیر شدن با کلاس دارایی های کریپتو فرار هستند و توکن های دارای پشتوانه طلا محافظت در برابر نوسانات را فراهم می کنند.” با بهبود چشم انداز طلا برای سال جاری همچنان شاهد جذابیت های عظیم هستیم.

از آنجایی که توکن های طلا به قیمت فلز گرانبها گره خورده اند، افزایش ارزش بازار صرفاً نشان دهنده افزایش تعداد توکن های موجود است: 

متی گرینسپن، مدیرعامل کوانتوم اکونومیکس و تحلیلگر ارشد سابق eToro گفت: «آنچه شما در مورد آن صحبت می کنید این است که توکن هایی با پشتوانه طلا منتشر می شوند. اگر بخواهند آنها را صادر کنند، آنها را صادر می کنند.» گرینسپن گفت : برای سرمایه گذاران، سود کمی برای توکن های دارای پشتوانه طلا وجود دارد زیرا قیمت آن تغییر چندانی نمی کند.

در حالی که توکن‌های دارای پشتوانه کالا افزایش یافته‌اند، همچنان ارزش بازار توکن‌های طلا – در حال حاضر حدود 800 میلیون دلار روی هم رفته – در مقایسه با 833 میلیارد دلار بیت‌کوین کمرنگ است. 

علاوه بر این، در سال‌های اخیر، حرکت قیمت طلا در مقایسه با بسیاری از ارزهای دیجیتال که قیمت‌های آن چندین برابر افزایش یافته، ضعیف بوده است.