Sberbank – بزرگترین بانک روسیه – ظاهراً دیگر در بازار اروپا فعالیت نخواهد کرد.

در نتیجه تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه، بزرگترین موسسه مالی این کشور – Sberbank – از بازار اروپا خارج خواهد شد. این سازمان گفت که شرکت‌های تابعه آن در سراسر اروپا با جریان‌های نقدی زیادی روبرو هستند در حالی که ایمنی کارکنانش در خطر است.

جالب اینجاست که Sberbank یکی از بانک‌های روسیه است که در چند ماه گذشته موضعی طرفدار ارزهای دیجیتال از خود نشان داده است.

قطع ارتباطات مالی روسیه

به نظر می رسد که اقتصاد روسیه به دنبال مجازات های پولی جهان غرب که علیه آن وضع شده است، ضربه جدی را متحمل شده است. قطع سیستم پرداخت جهانی سوئیفت، در میان سایر ممنوعیت های مالی، باعث سقوط قابل توجه روبل شد. این اقدامات همچنین بر بانک های غول پیکری مانند Sberbank تأثیر گذاشت.

بر اساس گزارش اخیر رویترز ، این موسسه دیگر نقدینگی را به زیرمجموعه های اروپایی خود عرضه نخواهد کرد. با این حال، Sberbank اظهار داشت که دارای سرمایه و کیفیت دارایی کافی برای پرداخت به تمام سپرده گذاران است.

 

در شرایط فعلی، Sberbank تصمیم گرفته است که بازار اروپا را ترک کند. بانک‌های زیرمجموعه این گروه با خروج غیرعادی وجوه نقد و تهدید امنیت کارکنان و شعب خود مواجه شده‌اند.

در اوایل این هفته، بانک مرکزی اروپا دستور بسته شدن شعبه اروپایی Sberbank را صادر کرد و هشدار داد که به دلیل کاهش سپرده‌ها پس از حمله روسیه به اوکراین، با شکست مواجه خواهد شد.

این بانک فعالیت های خود را به اتریش، آلمان، کرواسی، مجارستان و سایر کشورها گسترش داده است. در همین حال، دارایی های اروپایی به ارزش بیش از 14 میلیارد دلار است.

با این وجود، سوئیس (که بخشی از اتحادیه اروپا نیست) عملیات Sberbank در قلمرو خود را مستثنی نخواهد کرد.

ابتکارات رمزنگاری Sberbank

در پایان سال 2021، این بانک پیشرو یک صندوق قابل معامله در مبادلات بلاک چین (ETF) ایجاد کرد که شرکت‌های برجسته در صنعت ارزهای دیجیتال مانند Coinbase و Galaxy Digital را ردیابی می‌کند. این اولین محصول از این دست در روسیه بود که معامله‌گران را قادر می‌سازد تا بدون خرید، ذخیره یا فروش توکن به دنیای دارایی‌های دیجیتال بپردازند.

این صندوق که “Sber – Blockchain Economy” نام دارد، تحت علامت SBBE معامله می شود. این از شاخص همنام توسعه یافته توسط شرکت تابعه سرمایه گذاری بانک SberCIB پیروی می کند. دومی متشکل از نهادهای تولید کننده سخت افزار و نرم افزار برای استخراج ارزهای دیجیتال و حتی شرکت هایی است که خدمات مشاوره ای در این بخش ارائه می دهند.

اوگنی زایتسف – مدیر کل Sberbank – در این مورد صحبت کرد و خاطرنشان کرد که سرمایه گذاری مستقیم در بیت کوین یا سکه های جایگزین با ریسک بالایی همراه است. به این ترتیب، این محصول به مردم این امکان را می‌دهد که نه در ارزهای دیجیتال، بلکه در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که «توسعه فناوری‌های بلاک چین را تضمین می‌کنند».