بانک مرکزی روسیه اخیراً ممنوعیت استخراج و تجارت کریپتو در داخل مرزهای خود را پیشنهاد کرده است. استناد به تهدیدهایی که می تواند بر ثبات مالی و رفاه شهروندان تأثیر بگذارد.

شور و شوق جهانی ارزهای دیجیتال خیلی فراتر رفته است. دولت‌ها از اینکه چگونه ارزهای دیجیتالی با عملکرد خصوصی و بسیار نوسان می‌توانند کنترل آن‌ها بر سیستم‌های مالی را با تمام آن نوسانات دیوانه‌کننده قیمت از آسیا تا آمریکا به چالش بکشند، می‌ترسند.

روسیه مدت‌هاست که با ارزهای دیجیتال مخالف است و استدلال می‌کند که می‌توان از آنها برای پولشویی یا تامین مالی تروریسم استفاده کرد. بنابراین در سال 2020، روسیه به این ارزها وضعیت قانونی داد اما استفاده از آنها را به عنوان روش پرداخت ممنوع کرد. عمل این بود که روبل روسیه نمی‌توانست با نرخ تورم در این زمان (حدود 13 درصد) همگام شود.

بانک مرکزی روسیه گزارشی درباره خطرات مرتبط با سفته بازی ارزهای دیجیتال منتشر کرده است. نگرانی های این بانک بر گرمای بیش از حد بالقوه بازارها و شهروندان متمرکز است. علاوه بر این، حباب‌های احتمالی در کریپتو می‌تواند باعث اختلالات قابل توجهی در ثبات مالی در سراسر جهان شود.

ممنوعیت اخیر ارزهای دیجیتال در روسیه، از جمله صرافی ها، خبرساز شده است. با این حال، صرافی کریپتو بایننس به رویترز گفت که متعهد به همکاری با قانون‌گذاران است و امیدوار است که انتشار این گزارش باعث ایجاد گفت‌وگو بین مقامات بانک مرکزی بر سر حفاظت از منافع کاربران ارزهای دیجیتال روسیه شود.

رئیس بانک مرکزی روسیه همچنین گفت که آنها برای اعمال هیچ گونه محدودیتی در مورد مالکیت ارزهای دیجیتال برنامه ای ندارند.

طبق برآوردها، حجم تراکنش سالانه ارزهای دیجیتال روسیه تقریباً 5.00 میلیارد دلار است.

آیا روسیه از چین پیروی می کند؟

بانک مرکزی روسیه اعلام کرد که برای جمع‌آوری اطلاعات عملیات مشتریان روسی از صرافی‌های ارز دیجیتال، با تنظیم‌کننده‌های سراسر جهان همکاری خواهد کرد. با اشاره به نمونه‌های گذشته مانند چین، به دولت‌های محلی اجازه کنترل شدید بر فعالیت‌های ارز مجازی را علی‌رغم انتقاد از اقدامات گفته شده، می‌دهد.

چین در ماه‌های اخیر سرکوب ارزهای دیجیتال را تشدید کرده است. در ماه سپتامبر، آنها تمام تراکنش‌های رمزنگاری و استخراج را با یک ممنوعیت کامل ممنوع کردند. این ممنوعیت ضربه سختی به بیت کوین زد و دیگر سکه های بزرگ سرمایه گذاران را مجبور به خروج از بازار کرد.

ممنوعیت استخراج کریپتو به دلیل مصرف بالای انرژی

روسیه، سومین بازیگر بزرگ جهان در استخراج بیت کوین پس از آمریکا و قزاقستان، ممکن است به دلیل ترس از تشدید مقررات پس از ناآرامی های اوایل ماه جاری شاهد مهاجرت ماینرها باشد.

بانک مرکزی روسیه اعلام کرد که رایانه‌های قدرتمند بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را استخراج می‌کنند و با یکدیگر برای حل معماهای پیچیده ریاضی رقابت می‌کنند. در فرآیند استخراج از مقادیر زیادی برق تولید شده از سوخت های فسیلی یا فیزیک هسته ای استفاده می شود.

مقامات بانک می‌گویند: «برای صرفه‌جویی در منابع انرژی، باید ممنوعیت استخراج کریپتو را پیشنهاد کنیم».