آندره کرونژ، خالق سالن فایننس و چندین پروژه برجسته DeFi، از راه اندازی یک پروژه دیگر DeFi خبر داده است.

او با توسعه دهنده Daniele Sestagalli، که نقشی کلیدی در ساخت سرزمین عجایب (یک شاخه OlympusDAO، اما در شبکه Avalanche) و Abracadabra (یک پروتکل رمزنگاری برای استخراج و مدیریت استیبل کوین Magic Internet Money) ایفا کرد، همکاری کرد. او همچنین خود را «CSO of Frog Nation» توصیف می‌کند که نام غیررسمی مجموعه پروژه‌های رمزنگاری و جوامع آن به رهبری Sestagalli است.

بر اساس توئیتر Spaces اخیر که شامل کرونژ و سستاگالی می شود، نام پروژه Solid Swap است و توکن آن ROCK نامیده می شود.

این به عنوان یک بازارساز خودکار جدید (AMM) ساخته شده بر روی شبکه Fantom ارائه می شود. AMM نحوه طراحی محبوب DEX (صرافی غیرمتمرکز) Uniswap است و جایگزینی برای صرافی های کلاسیک به سبک سفارش کتاب مانند Coinbase است. به جای اینکه یک بازارساز خریداران و فروشندگان را تطبیق دهد، یک AMM پول را از دارندگان توکن مختلف جمع‌آوری می‌کند و به آنها در ازای اضافه کردن نقدینگی خود، به آنها پاداش می‌دهد.

اساساً فرآیند تطبیق سفارش را در دست هر کسی که علاقه مند است، غیرمتمرکز می کند.

همچنین باید گفت که Solid Swap به گفته سازندگان آن بیشتر شبیه یک مبادله برای پروتکل ها است تا مبادله افراد.

انتظار می‌رود که این AMM جدید در Fantom دارای ویژگی‌های بسیار جالب زیادی باشد، به‌ویژه توکنومیک آن (که چگونه توکن بومی پروژه رفتارهای خاصی را تحریک می‌کند).

به نظر می رسد که Solid Swap دارای عناصر OlympusDAO، Curve و Convex است. رشوه وجود دارد، قفل رأی وجود دارد، و دارایی ذخیره با پشتوانه خزانه داری وجود دارد که کمی شبیه OHM است.

ترکیبی از همه این ویژگی ها ve(3،3) نامیده می شود.

بخش “ve” به “حفظ رای” یا ویژگی قفل کردن رای در پشت رمز CRV Curve اشاره دارد و بخش “(3،3)” به همان تئوری بازی اشاره دارد که در اکوسیستم OlympusDAO برای به حداکثر رساندن نقدینگی پروژه استفاده می شود. همچنین به حداکثر رساندن سود دارندگان توکن. انتظار می رود که DEX جدید که فقط برای پروتکل ها ساخته شده است، از این مدل توکنومیک جدید استفاده کند.

نکته دیگری که باید در نظر داشت این است که ve(3،3) یک مدل است، به این معنی که می توان آن را در سایر پروژه های رمزنگاری اعمال کرد. به عنوان مثال، شبکه Keep3r، یکی دیگر از پروژه‌های Cronje، که افراد درون یک جامعه رمزنگاری را برای اجرای کارهای مختلف مطابقت می‌دهد، همچنین انتظار می‌رود مدل ve(3،3) را برای توکن KP3R خود پیاده‌سازی کند.

نکته اول بسیار ساده است. ساختن بر روی Fantom، یک شبکه بلاک چین سریع و اثبات سهام، برای پروژه‌ای که صدها هزار تراکنش در روز و همچنین عملیات پیچیده‌تری مانند کشاورزی بازدهی در مقیاس پروتکل انجام می‌دهد، منطقی است.

نکته دوم کمی پیچیده تر است. اینکه یک صرافی صرفاً بر پروتکل ها متمرکز باشد دقیقاً به چه معناست؟

همانطور که کرونژ می نویسد، این ایده در درجه اول به بهینه سازی در روش هایی اشاره دارد که AMM های فعلی کارمزد دریافت می کنند، رشوه می گیرند و به نقدینگی انگیزه می دهند. پروژه ها ممکن است از رشوه برای پرداخت حق رای کاربران در مورد عملیات یک پروتکل استفاده کنند.

به عنوان مثال، پروژه جدیدی که سعی در ایجاد نقدینگی برای توکن خود دارد، ممکن است یک استخر در Curve ایجاد کند. برای ترغیب افراد به پیوستن به آن استخر و بهبود نقدینگی، همان پروژه ممکن است شروع به خرید و قفل کردن CRV بیشتری کند تا بتواند پاداش آن استخر را افزایش دهد.

البته این خوب است، اما از آنجایی که بیشتر این فعالیت‌ها در Curve انجام می‌شود، تنها افرادی که از کارمزد این فعالیت بهره‌مند می‌شوند، کاربران Curve هستند – نه اینکه پروژه از Curve برای نقدینگی خود استفاده کند. (به عنوان یک نکته جانبی: اگر برخی از موارد بالا هنوز کمی نامشخص است، شیرجه های عمیق ما را در به اصطلاح Curve Wars و DeFi bribes بررسی کنید.)

پروژه کرونژ اساساً این ابزارها را زیر یک سقف جمع می‌کند و باعث می‌شود رشوه‌ها، مشوق‌ها و هزینه‌ها همگی در یک پلتفرم باقی بمانند.

نکته سوم، اگر قبلاً مشخص نیست، به روش‌هایی اشاره دارد که توکن ROCK این پروتکل از توکنومیک Curve و OlympusDAO استخراج می‌شود.

این بدان معناست که کاربران می‌توانند توکن‌های ROCK خود را قفل کنند تا حق رای (که به عنوان “veROCK” شناخته می‌شود) در مورد پروژه و گیج‌های انتشار توکن ادامه پیدا کند؛ همچنین مشابه توکن OlympusDAO، ارزش ROCK به ارزش خزانه پروتکل بستگی دارد.

این بدان معناست که قیمت کف آن، یا پایین‌ترین قیمت ارزش بازار راک، هر مقداری خواهد بود که خزانه‌داری ارزشش را داشته باشد. اگر حق بیمه بالاتر از این مقدار ظاهر شود، توکن های ROCK بیشتری برای کسانی که توکن ها را از طریق یک APY فریبنده در پروتکل قفل کرده اند توزیع می شود.

در نهایت، NFT ها، برخلاف فرمت توکن غیراستاندارد veCRV، توکن veROCK یک NFT خواهد بود. این بدان معنی است که یک بازار ثانویه می تواند به راحتی برای خرید و فروش حق رای کاربران ایجاد شود.

همچنین به نظر می رسد که Cronje در حال حاضر علاقه به ایجاد این بازارهای ثانویه را فوراً برانگیخته است. این همچنین امکان وام گرفتن در برابر این NFT ها و اضافه کردن زنگ ها و سوت های DeFi بیشتر به دارایی را باز می کند.

همه اینها برای Degens DeFi فوق‌العاده جذاب است، و یادآوری دیگری از اینکه چقدر می‌تواند قدرتمند باشد که دسته‌ای از قطعات مختلف پازل کریپتو را شناسایی کرده و همه آن‌ها را برای ایجاد چیزی کاملاً جدید گرد هم بیاورید.

اگر موفقیت های گذشته کرونژ و سستاگالی قابل انجام است، باید سولید سوآپ را به دقت زیر نظر داشته باشید.

رمزگشایی DeFi خبرنامه DeFi ما است که توسط این مقاله هدایت می شود. مشترکین ایمیل های ما می توانند ابتدا مقاله را بخوانند، یک روز قبل از انتشار آن در سایت ما. در اینجا مشترک شوید.