برای بیش از یک دهه، غول های اینترنتی مانند گوگل و فیس بوک با ارائه خدمات «رایگان» حجم عظیمی از داده های کاربران را جمع آوری کرده اند. آنها تا حد امکان فعالیت های آنلاین شما را ردیابی می کنند و سپس از داده های جمع آوری شده برای ارائه تبلیغات هدفمند و شخصی سازی تجربه استفاده می کنند. 

با این حال، جمع آوری داده های شخصی بسیار بیشتر از تبلیغات و شخصی سازی است. می توان از آن برای نظارت استفاده کرد. یا ممکن است به دست بازیگران بدخواه برسد. در اکثر کشورها، قوانین در بهترین حالت ناقص یا ضعیف هستند و برای حفظ حریم خصوصی کاربران بسیار کم عمل می کنند. این درها را برای سوء استفاده توسط فناوری بزرگ و دولت ها باز می کند.

Big Tech می تواند داده های شما را به بالاترین قیمت پیشنهادی بفروشد (نه، شما حتی درصدی از درآمد تبلیغات را دریافت نمی کنید) بدون اینکه هرگز به شما بگوید. رضایت کاربر، آن چیست؟ دسته ای از برنامه های طراحی شده برای کاربران مسلمان پیدا شد که اطلاعات شخصی بیش از 150 میلیون کاربر را به کارگزارانی می فروخت که به نوبه خود این داده ها را به ارتش ایالات متحده و اداره مهاجرت و گمرک ایالات متحده (ICE) فروختند. کاربران این برنامه ها هیچ ایده ای نداشتند!

آیا Big Tech می تواند حریم خصوصی کاربر را حفظ کند؟

شرکت‌هایی مانند اپل و گوگل ویژگی‌های جدیدی را معرفی کرده‌اند و تغییرات متعددی را برای کنترل بیشتر کاربران بر روی داده‌های خود ایجاد کرده‌اند. 

گوگل کوکی های شخص ثالث را حذف می کند و ردیابی مخفیانه را با جعبه ایمنی حریم خصوصی خود محدود می کند. اپل ویژگی شفافیت ردیابی اپلیکیشن (ATT) را به آی دیوایس های خود اضافه کرده است. برنامه‌ها باید مجوز کاربران را برای ردیابی فعالیت‌هایشان در سایر وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها دریافت کنند. شرکت مادر فیس‌بوک متا تخمین می‌زند که ATT برای سال 2022 خسارتی معادل 10 میلیارد دلار به این غول رسانه‌های اجتماعی وارد می‌کند. 

در ظاهر، به نظر می رسد که Big Tech می تواند با موفقیت به کاربران در مورد حفظ حریم خصوصی داده هایشان اطمینان دهد. اما حقیقت اینجاست: آنها ممکن است در آینده اطلاعات کمتری نسبت به اکنون جمع آوری کنند، اما هرگز برداشت آن را متوقف نخواهند کرد. 

حتی اپل که بیشتر درآمد خود را از طریق فروش دستگاه ها و خدمات به جای تبلیغات به دست می آورد، به داده های شما نیاز دارد. مشخص شد که مخفیانه به توسعه دهندگان اجازه می دهد به مکالمات خصوصی شما گوش دهند تا دستیار صوتی Siri خود را بهبود بخشند. 

Big Tech حداقل کاری را که باید انجام دهد انجام می دهد تا کاربران باور کنند که داده های آنها ایمن است تا مردم همچنان از محصولات و خدمات آنها استفاده کنند. در مورد آن فکر کنید. لابی Big Tech به طور فعال درگیر تهیه پیش نویس مقررات مربوط به حریم خصوصی و حفاظت از داده ها است تا اطمینان حاصل کند که مقررات به نفع آنها تغییر می کند. این فقط نوک کوه یخ است.

راه حل های حفظ حریم خصوصی در عصر Web3

اگرچه Web3 در این مرحله ممکن است یک مفهوم مبهم باشد، نمی توان انکار کرد که صدها توسعه دهنده با استفاده از فناوری بلاک چین به نگرانی های مردم رسیدگی می کنند. Web3 در ساده ترین شکل خود یک اکوسیستم غیرمتمرکز و غیرقابل سانسور از خدمات مبتنی بر بلاک چین است. 

راه‌حل‌های Web3 مانند Profila به کاربران امکان کنترل کامل بر روی داده‌هایشان را می‌دهند تا خصوصی و بدون نظارت باشند. Profila یک پلت فرم تعامل با مشتری و بازاریابی دیجیتال مبتنی بر کاردانو است. 

“دانش صفر” به این معنی است که کاربران مجبور نیستند هیچ جزئیات شخصی را فاش کنند، حتی زمانی که تصمیم می گیرند در ازای پاداش و غرامت، داده های خود را با برندها به اشتراک بگذارند. Profila کاربران را تشویق می کند تا داده های “ناشناس” را از طریق برنامه خود با برندها به اشتراک بگذارند. از آنجایی که داده‌ها و بینش‌ها مستقیماً از کاربران می‌آیند، برندها بازخورد دقیق‌تری دریافت می‌کنند که می‌توانند از آن برای اجرای تبلیغات بسیار هدفمند استفاده کنند.

Profila در حال توسعه یک بازار برای حفظ حریم خصوصی است که در آن کاربران آن می توانند “شخصیت ها” یا آواتارهای ناشناس را پست کنند. برندها و کاربران از طریق این آواتارها یکدیگر را به روشی ناشناس کشف می کنند. 

بستن افکار

Big Tech انگیزه قوی برای جمع آوری و فروش داده های شما دارد. بنابراین، آنها احتمالاً به اندازه شما به حریم خصوصی آنلاین شما اهمیت نمی دهند. اما راه‌حل‌های Web3 که از ابتدا برای حفظ ناشناس بودن و کنترل کامل داده‌هایتان طراحی شده‌اند، می‌توانند به میلیاردها کاربر در سال ۲۰۲۲ و بعد از آن اطمینان خاطر دهند. تغییرات عمده در افق است.


سلب مسئولیت: این مقاله فقط برای مقاصد اطلاعاتی ارائه شده است. به عنوان مشاوره حقوقی، مالیاتی، سرمایه گذاری، مالی یا سایر موارد ارائه نشده است یا قرار نیست از آن استفاده شود.