شروع پراکندگی کریپتو در سال جدید در آخر هفته بدتر شد زیرا کل سرمایه بازار آن از روز جمعه تا 24 درصد کاهش یافت و سپس تا دوشنبه به وقت آسیا کمی به 1.6 تریلیون دلار رسید. بر اساس گزارش کوین مارکت کپ، بیت کوین که 41 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را تشکیل می دهد، بیش از 20 درصد سقوط کرد و به 35,317 دلار آمریکا رسید در حالی که اتریوم بیش از 25 درصد از دست داد و به 2,442 دلار آمریکا رسید. 

یکی از ناظران بازار به فارکس گفت که انتظار داشته باشد بیت کوین قبل از بهبودی، بیشتر سقوط کند و به بالای 20000 دلار آمریکا برسد.

جاستین دآنتان، تحلیلگر بازار ارزهای دیجیتال که به زودی به Amber AI برای فروش نهادی می‌پیوندد، می‌گوید: «ما هنوز به حداکثر درد نرسیده‌ایم، هنوز توسط اکثر بازیگران در فضای کریپتو به تسلیم نرسیده‌ایم. کارگردان ما ممکن است در حال حاضر در مرحله پایین آمدن باشیم، که هنوز باید اندکی پایین بیاییم، اما احتمالاً هنوز مقدار دیوانه‌واری نیست.»

سولانا عزیز بازار ارزهای دیجیتال حتی بدتر از این هم شد و تقریباً 40 درصد سقوط کرد و در زمان انتشار با 87.64 دلار معامله شد – اولین باری که از اوت سال گذشته به زیر 100 دلار رسید . به گفته CoinMarketCap، توکن SOL سولانا در حال حاضر 65 درصد کاهش نسبت به بالاترین سطح تاریخ خود یعنی 260 دلار آمریکا که در ماه نوامبر به دست آورده بود، معامله می شود و به گفته CoinMarketCap از XRP در ارزش بازار پیشی گرفته است .

حمام خون در بازار باعث شد که برخی بازنده‌ها همچنان برنده به نظر برسند. Memecoin پیشرو Dogecoin برای اولین بار در سال 2022 دوباره وارد 10 ارز دیجیتال برتر شد. اگرچه قیمت های DOGE بیش از 20 درصد در آخر هفته کاهش یافت، اما به اندازه 35 درصد پولکادوت در همان دوره سقوط نکردند. کبودی که DOT ​​را از 10 کریپتو برتر خارج کرد.

D’Anethan می‌گوید این ادامه روند نزولی است که در انتهای سال 2021 آغاز شد، که با عدم اطمینان ناشی از چندین باد مخالف کلان و همچنین عوامل خاص رمزنگاری ترکیب شد.

اواخر هفته گذشته، بانک مرکزی روسیه خواستار ممنوعیت کامل تجارت و استخراج ارزهای دیجیتال شد و به فهرست رو به رشدی از کشورهای ضد رمزنگاری ملحق شد – به ویژه چین . به طور مشابه، تشدید تنش ها بین روسیه و اوکراین بر بازارهای کریپتو و سنتی تأثیر گذاشته است زیرا سرمایه گذاران پرتنش منتظر واکنش چین، ایالات متحده و سایر اعضای ناتو هستند.

فدرال رزرو ایالات متحده – مهمترین بانک مرکزی در جهان – احتمالاً بر بازار ارزهای دیجیتال نیز تأثیر گذاشته است. اواخر هفته گذشته، فدرال رزرو گزارشی را منتشر کرد که مدت ها مورد انتظار بود که چشم انداز دلار دیجیتال را تقویت کرد.. اگرچه این گزارش در ارائه توصیه‌ها متوقف شد، اما کارشناسان گفتند که این گام مهمی به سمت ایجاد ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در کشور است.

یک CBDC تحت حمایت ایالات متحده که به واقعیت نزدیک‌تر می‌شود، می‌توانست به فروش ارزهای دیجیتال کمک کند، زیرا می‌تواند بسیاری از عملکردهای مشابه بیت‌کوین را در حوزه‌هایی مانند حواله‌ها ارائه دهد، اما بدون نوسانات بدنام قیمت کریپتو. 

انتظار می رود در این هفته ، فدرال رزرو در مورد برنامه های خود برای افزایش نرخ بهره راهنمایی های به روز ارائه کند. تأیید افزایش پیش‌بینی‌شده در نرخ‌ها، سرمایه‌گذاران را تشویق به فروش می‌کند – یا می‌تواند نشان دهد که این افزایش از قبل قیمت‌گذاری شده است و منجر به جذب خرید می‌شود.

D’Anethan گفت: “این قطعا یک رویداد بسیار مهم برای بررسی خواهد بود.” جالب خواهد بود زیرا می تواند به هر دو سمت پیش برود.

از زمانی که فدرال رزرو قصد دارد نرخ بهره را سریعتر و زودتر از آنچه در ابتدا پیش بینی می شد در اوایل سال جاری میلادی افزایش دهد، تهدید افزایش نرخ بهره سرمایه گذاران را نگران کرده است. نرخ بهره بالاتر همراه با سیاست پولی سخت‌تر معمولاً با قیمت‌های سهام پایین‌تر مرتبط است.

با وجود این بادهای مخالف، جاناتون میلر، مدیر عامل استرالیایی صرافی کریکن کریکن ، به فورکست گفت که هنوز دلایلی برای خوش‌بینی در فناوری بلاک چین وجود دارد.

طبق آخرین گزارش پایان سال کراکن ، سال 2021 شاهد رشد انفجاری در بازارهای توکن غیرقابل تعویض (NFT) و امور مالی غیرمتمرکز بود. بیش از 12 میلیارد دلار فروش NFT تنها در بلاک چین اتریوم در سال گذشته ثبت شد – افزایش 17800 درصدی نسبت به سال قبل – و نشانی از کاهش سرعت در سال جاری وجود ندارد. 

به همین ترتیب، کل ارزش قفل شده در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) با 13000 درصد افزایش در سال 2021 به 320 میلیارد دلار در پایان سال رسید. در حالی که بسیاری از بلاک چین های DeFi طی چند هفته گذشته کاهش یافته اند، TVL برای Fantom در هفت روز گذشته بیش از 60 درصد افزایش یافته است و با پشت سر گذاشتن زنجیره هوشمند Binance به سومین بلاک چین بزرگ در DeFi تبدیل شده است.

 میلر گفت: “اندازه کیک به سرعت در حال افزایش است و ما شاهد رشد در جهات مختلف هستیم که لزوماً توسط سیگنال قیمتی زیربنایی [کریپتوکارنسی] جذب نمی شود.”