به گزارش رویترز ، کاکا کالاس، نخست وزیر استونی نسبت به استفاده از رمزارز برای جلوگیری از تحریم ها در بحبوحه تهاجم روسیه به اوکراین هشدار داده است . 

بر اساس گزارش ها، کالاس اوایل امروز به آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا گفت: تمرکز ما باید بر انزوای کامل روسیه از جهان آزاد باشد. 

طبق گزارش ها، کالاس همچنین گفته است که تمام بانک های روسیه و بلاروس باید از سیستم پرداخت سوئیفت حذف شوند و ارزهای رمزنگاری شده باید “محدود” شوند تا منافذ احتمالی تحریم بسته شوند. 

نخست‌وزیر استونی آخرین نفر در ردیف رو به رشد مقامات و نهادهای دولتی است که نگران استفاده روسیه از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به دلیل تهاجم به اوکراین هستند.

استونی با نگرانی به جامعه جهانی می پیوندد

معاون نخست وزیر اوکراین، میخائیلو فدوروف، اولین بار در 27 فوریه – سه روز پس از حمله روسیه به اوکراین – از صرافی های رمزنگاری خواست تا کاربران روسی را ممنوع کنند. 

فدوروف در توییتر خود نوشت: «بسیار کردن نه تنها آدرس‌های مرتبط با سیاستمداران روسی و بلاروسی، بلکه برای خرابکاری کاربران عادی بسیار مهم است . 

برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه، در 2 مارس نگرانی‌ها را تکرار کرد. لومر گفت اتحادیه اروپا در حال اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از استفاده روسیه از ارز دیجیتال برای دور زدن تحریم‌ها است. 

دو روز بعد، رگولاتور خدمات مالی ژاپن و نهاد صنعت کریپتو شروع به ارزیابی چگونگی فرار روسیه از تحریم ها از طریق استفاده از رمزارز کردند. 

ایالات متحده نیز نگران این خطر بوده است. 

در اوایل اکتبر سال گذشته، وزارت خزانه داری ایالات متحده گزارشی را منتشر کرد که در آن گفت ارزهای دیجیتال می توانند تحریم ها را تضعیف کنند، که سنگ بنای طولانی مدت سیاست خارجی آمریکا است. 

این گزارش می‌گوید دارایی‌های دیجیتال «فرصت‌هایی را به بازیگران بدخواه برای نگهداری و انتقال وجوه خارج از سیستم مالی مبتنی بر یقه ارائه می‌دهد». 

تا به امروز، بسیاری از صرافی‌های ارزهای دیجیتال ممنوعیتی را برای کاربران روسی صادر نکرده‌اند – با استناد به اینکه هیچ دلیل قانونی برای انجام این کار وجود ندارد و در عین حال تاکید می‌کنند که با این وجود از دستورالعمل‌های تحمیلی دولت تبعیت می‌کنند. 

هیلاری کلینتون صرافی های رمزنگاری را که کاربران روسی را ممنوع نکرده اند، مورد انتقاد قرار می دهد

آیا می توان از کریپتو برای فرار از تحریم ها استفاده کرد؟

راه های مختلفی وجود دارد که می توان از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم ها استفاده کرد. 

یکی از این نمونه ها باج افزار است. تحقیقات اخیر Chainalysis نشان می‌دهد که روسیه از ۷۴ درصد از سود صنعت جهانی باج‌افزار در سال ۲۰۲۱ برخوردار بوده است. 

کرین هاسولد ، مامور سابق اف‌بی‌آی و مدیر فعلی اطلاعات تهدید در امنیت غیرعادی، اخیراً گفت که ارزهای رمزنگاری شده «عامل اصلی» صنعت باج‌افزار مدرن هستند. 

او گفت: «این اساساً به کل پرداخت‌های باج‌افزاری که قبلاً دیده‌ایم اجازه می‌دهد تا به اعداد بسیار احمقانه تبدیل شوند. 

چگونه روسیه می تواند از رمزارز برای فرار از تحریم های بین المللی استفاده کند؟

بر اساس گزارش سازمان ملل، کره شمالی – که اغلب در باج افزارهای مرتبط با ارزهای دیجیتال درگیر بوده است – برنامه های موشکی هسته ای و بالستیک خود را نیز از طریق ارزهای دیجیتال تامین مالی کرده است. 

استخراج بیت کوین – که رئیس جمهور پوتین قبلاً گفته بود روسیه در آن “مزیت رقابتی” دارد، گزینه دیگری است. 

اگرچه تا به امروز مشخص نیست که آیا دولت روسیه بیت کوین خریداری کرده است یا خیر. 

در نهایت، روسیه همچنان می‌تواند برای دسترسی به ارزهای دیجیتال به صرافی‌های غیرمنطبق روی بیاورد – خطری که قبلاً در گذشته تحقق یافته است. 

دیوید کارلایل، مدیر بخش سیاست و امور نظارتی شرکت تحلیل بلاک چین Elliptic، در جریان یک وبینار آنلاین اخیر گفت: «ما قبلاً نمونه‌هایی از خدمات تبادل دارایی‌های کریپتو دیده‌ایم که با مجرمان مستقر در روسیه قادر به پولشویی مقادیر زیادی پول بودند. . 

یکی از این نمونه‌ها صرافی SUEX بود که اداره کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا (OFAC) در سپتامبر 2021 تحت فرمان اجرایی 13694 آن را تحریم کرد، که اجازه اعمال تحریم‌ها را علیه کسانی که در فعالیت‌های سایبری علیه منافع ایالات متحده شریک بودند، صادر کرد.