شاید بعید به نظر برسد که زک پرینس، بنیانگذار و مدیر عامل BlockFi، پیگرد قانونی را که منجر به جریمه 100 میلیون دلاری برای شرکت او شد، به عنوان “برنده ای نه تنها برای BlockFi، بلکه برای صنعت گسترده تر ارزهای دیجیتال” توصیف کند، اما او در واقع همین است. و ممکن است حق با او باشد، اگرچه فعلاً باید دید. 

حل و فصل

BlockFi یک موسسه مالی ارز دیجیتال مستقر در نیوجرسی با تیمی متشکل از 850 و یک میلیون مشتری در سراسر جهان است که در سال 2017 تأسیس شد. محصول محبوب BlockFi Interest Account آن، با نیم میلیون کاربر، از جمله 407000 کاربر در ایالات متحده، مورد دستور توقف و توقف کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) و 32 دادستان کل ایالتی در 20 ژوئیه 2021 قرار گرفت. بیانیه در آن زمان توسط دفتر دادستان کل نیوجرسی مدعی شد که BlockFi “اوراق بهادار ثبت نشده را در قالب حساب های ارز دیجیتال سودآور می فروشد که حداقل 14.7 میلیارد دلار در سراسر جهان جمع آوری کرده است.”

در 14 فوریه، SEC اعلام کرد که BlockFi را به دلیل «عدم ثبت پیشنهادات و فروش محصولات وام‌دهی کریپتو خرده‌فروشی خود» متهم کرده است. BlockFi همچنین متهم به گمراه کردن سرمایه‌گذاران با بیان اینکه وام‌های سازمانی آن «معمولاً» بیش از حد وثیقه هستند، در حالی که در واقع، بیش از 24 درصد از وام‌ها بوده است، متهم شد. در دستور رسیدگی، اشاره شده است که این یک “نظارت عملیاتی” است که پس از مشخص شدن اینکه مؤسسات مالی بزرگ صرفاً تمایلی به وثیقه‌گذاری بیش از حد وام‌های خود نداشتند، اتفاق افتاد.

سرانجام، توافقی حاصل شد که بر اساس آن BlockFi موافقت کرد 50 میلیون دلار جریمه به SEC و 50 میلیون دلار دیگر به 32 ایالت بدون اعتراف به تخلف یا مسئولیت بپردازد. بعلاوه، BlockFi “تلاش می کند تا تجارت خود را ظرف 60 روز در چارچوب مقررات قانون شرکت سرمایه گذاری قرار دهد.” در عین حال، مشتریان ایالات متحده نمی توانند وجوهی را به حساب های بهره BlockFi خود اضافه کنند و حساب های جدید نمی توانند در ایالات متحده یا توسط افراد آمریکایی افتتاح شوند. این شرکت گفت که یک محصول جدید وام مطابق با SEC ایجاد خواهد کرد، بازده BlockFi، و حساب‌های بهره BlockFi به محصول جدید تبدیل خواهند شد.

اول از پست گذشته

پیروزی BlockFi وجود دارد: تنظیم خواهد شد.

شریک Troutman Pepper، Stephen Piepgrass، که زمینه های تمرکز او شامل دادستان های کل ایالت است، پیشرفت رویدادها را “تکامل طبیعی هر تجارت” نامید.

پیپ گراس به کوین تلگراف گفت: «اول آنها در یک فضای نظارتی خاکستری عمل می کنند، سپس کسانی که می توانند از این قوانین پیروی کنند، به نور می رسند. BlockFi با اولین کسی که به مقررات دست می یابد، می تواند به نفع خود “به مذاکره در مورد شرایط جدید کمک کند”.

Piepgrass اطمینان می‌دهد که با تلاش‌های SEC و دادستان‌های کل ایالت برای تنظیم وام‌دهی ارزهای دیجیتال، کارهای بیشتری در پشت صحنه وجود دارد. برخی فعالیت ها قبلا دیده شده است. Coinbase از افتتاح محصول Coinbase Lend خود با تهدید شکایت SEC در سال گذشته منصرف شد. Celsius، Gemini و Voyager Digital تحت بررسی SEC هستند.

Gurbir S. Grewal، مدیر بخش اجرای SEC و دادستان کل سابق نیوجرسی، گفت: «پلتفرم‌های وام‌دهی رمزنگاری که اوراق بهاداری مانند BlockFi [حساب‌های بهره] ارائه می‌دهند باید فوراً به تصمیم امروز توجه کنند و با قوانین اوراق بهادار فدرال مطابقت داشته باشند. در اطلاعیه تسویه حساب “پیروی از الزامات ثبت نام و افشای ما برای ارائه اطلاعات و شفافیت سرمایه گذاران برای اتخاذ تصمیمات سرمایه گذاری آگاهانه در فضای دارایی های کریپتو ضروری است.”

مسیر صخره ای برای انطباق

همه موافق نیستند که این یک برد بدون آلیاژ برای صنعت کریپتوکارنسی یا برای کاربران ارزهای دیجیتال است. هیستر پیرس، کمیسیونر SEC، در بیانیه ای مخالف در مورد حل و فصل BlockFi، به نتایج بالقوه ای اشاره کرد که تا حدودی کمتر از پیروزی خواهند بود. او نوشت: «به جای اجبار به شفافیت در مورد محصولات وام‌دهی کریپتو خرده‌فروشی، تسویه حساب امروزی ممکن است از ارائه آنها به مشتریان خرده‌فروش در ایالات متحده جلوگیری کند.»

پیرس همچنین به پیچیدگی رعایت مفاد قانون شرکت سرمایه گذاری اشاره کرد و چارچوب زمانی پیشنهادی 60 روزه را، حتی با تمدید 30 روزه، “بسیار جاه طلبانه” خواند. او می توانست اضافه کند که هیچ تضمینی وجود ندارد که محصول جدید BlockFi Yield تایید شود.

فیلیپ موستاکیس، مشاور ارشد سابق بخش اجرای SEC و مشاور در حال حاضر در Seward & Kissell، تعقیب قضایی BlockFi را “تیراندازی از پلتفرم‌های وام‌دهی رمزنگاری” نامید. او گفت که این پرونده مهم است، زیرا BlockFi اولین وام دهنده رمزنگاری «قابل توجه و قابل توجه» است که تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد.

موستاکیس به کوین تلگراف گفت که دوست داشت “مسیری واضح تر برای انطباق” ببیند. او گفت، بدون «اقدام اجرایی گسترده […] با هویج و چوب بتن»، SEC ممکن است مجبور شود پلتفرم‌های وام‌دهی کریپتو را به صورت جداگانه بررسی کند.

موستاکیس گفت، برای SEC، پرونده BlockFi نشان‌دهنده «سطح بعدی دشواری» در فشار مداوم آن برای تنظیم ارزهای دیجیتال است. این جریمه 100 میلیون دلاری به عنوان بزرگترین جریمه پرداخت شده توسط یک شرکت ارزهای دیجیتال شناخته می شود.

مدتی طول می کشد تا تاثیر کامل پیگرد قانونی BlockFi توسط SEC را مشاهده کنید. اما، پیامدها از قبل شروع شده است. گزارش شده است که Nexo در تاریخ 18 فوریه پرداخت سود به کاربران آمریکایی محصول Earn Interest خود را متوقف کرد. این شرکت گفت که محصول Earn Interest آن «به شکل فعلی برای مشتریان جدید در دسترس نخواهد بود، تا زمانی که محصول Earn Interest بازسازی نشود و فرآیند ثبت نام انجام نشود. طبق رهنمودهای دریافتی اخیر، با نهادهای نظارتی مربوطه نهایی شده است.»