آزمایشگاه ساتوشی، سازنده کیف پول سخت افزاری Trezor، اعلام کرده است که ارسال محموله های کیف پول سخت افزاری خود به روسیه را بلافاصله پس از تحریم ها متوقف کرده است. این باعث می‌شود که این شرکت دوباره از تحریم‌های جهانی روسیه پیروی کند.

تولید کننده کیف پول سخت افزاری Trezor آخرین شرکتی است که از روسیه خارج شده است و سخنگویان شرکت Satoshi Labs (شرکت مادر Trezor) گفته اند که کیف پول های سرد را به روسیه تحویل نخواهد داد.

در مورد اینکه آیا شهروندان روسیه ممکن است از رمزنگاری برای جلوگیری از تأثیرات تحریم ها استفاده کنند، بحث هایی وجود دارد. اتحادیه اروپا در مورد گنجاندن کریپتو تحت تحریم ها صحبت کرده است تا از هر گونه حاشیه در اطراف تحریم ها جلوگیری کند.

اقدامات علیه روسیه به سرعت پس از اقدامات تهاجمی این کشور علیه اوکراین انجام شده است. پی پال، مسترکارت و ویزا همگی خدمات خود را در این کشور به حالت تعلیق درآورده‌اند و حتی سوئیس بی‌طرف معروف، دارایی‌های رمزنگاری روس‌های کلیدی را مسدود کرده است.

اما نگرانی‌های زیادی در رابطه با تأثیر کریپتو بر شهروندان عادی روسیه وجود دارد. این چیزی است که برخی در صنعت کریپتو بر آن تاکید می کنند. برایان آرمسترانگ، مدیر عامل کوین بیس، گفت که رمزارز می تواند راه نجاتی برای این شهروندان بی گناه باشد.

با این حال، دنیای کریپتو در میانه یک وضعیت مخاطره آمیز قرار دارد زیرا قصد دارد به روح تمرکززدایی وفادار بماند، در حالی که در برابر مقامات قرار نگیرد. باید دید در ماه های آینده تغییری رخ خواهد داد یا خیر.

بازارهای کریپتو نقطه بحث درگیری روسیه و اوکراین است

تصمیم Trezor برای توقف خدمت به روسیه در تضاد شدید با برخی دیگر از نهادهای ارزهای دیجیتال است. Kraken و Coinbase هر دو اعلام کردند که خدمات خود را در کشور متوقف نخواهند کرد. این منجر به واکنش برخی از جهان گسترده تر شد.

مقامات پشت این تحریم ها از نهادهای رمزنگاری خواسته اند تا از تلاش های جهانی برای اعمال فشار بر روسیه برای تهاجم این کشور به اوکراین تبعیت کنند. واکنش دنیای ارزهای دیجیتال متفاوت بوده است. بایننس حساب های افرادی که در لیست تحریم هستند مسدود کرده است، اگرچه خدمات را به طور کامل متوقف نکرده است.

با این حال، در مورد حمایت مستقیم‌تر از اوکراین، دنیای کریپتو هماهنگ عمل کرده است. چندین پروژه و پلتفرم کمک های مالی به اوکراین ارسال کرده اند و مبالغ اهدایی بیش از 50 میلیون دلار تخمین زده شده است. آزمایشگاه ساتوشی نیز یک میلیون یورو در قالب بیت کوین به اوکراین کمک کرده است.