روز چهارشنبه، اتحادیه اروپا اعلام کرد که در مدت 10 روز، قصد دارد هفت بانک روسی را از انجمن ارتباطات مالی بین بانکی جهانی یا SWIFT حذف کند.

فهرست بانک های تحریم شده شامل دومین بانک بزرگ روسیه، VTB Bank، در کنار بانک Otkritie، Novikombank، Promsvyazbank، Bank Rossiya، Sovcombank و VEB است. بدون دسترسی به سوئیفت، که یک سیستم پیام رسانی بلژیکی است که بیش از 11000 موسسه مالی را در سراسر جهان به هم متصل می کند، بانک های روسیه و به طور نیابتی، اقتصاد روسیه احتمالاً متحمل زیان های شدید خواهند شد.

اما، در چارچوب، تحریم ها تأثیر مخرب تری بر شهروندان یک کشور دارد. اگرچه هیچ کس به طور قطع نمی داند، اما برآوردها ثروت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را میلیاردها دلار تخمین می زند، به این معنی که او همچنان می تواند زندگی نسبتاً مجللی داشته باشد، حتی اگر اکثریت قریب به اتفاق دارایی خالص او از طریق این اقدامات تنبیهی کاهش یابد.

با این حال، نمی توان همین را برای مردم روسیه گفت. بر اساس داده های XE، روبل روسیه از زمان آغاز حمله به اوکراین در هفته گذشته، نزدیک به 30 درصد از ارزش خود را از دست داده است. گفته می شود که پیامدهای اقتصادی پس انداز مردم عادی روسیه را ویران کرده است. بدتر از آن، اتحادیه اروپا نیز انتقال اسکناس های یورو به روسیه را ممنوع کرده است.

حجم معاملات کریپتو تا حدی به دلیل تقاضای بالای روسیه و اوکراین افزایش یافته است و هر دو کشور در معرض خطر شدید بی ثباتی ارز هستند. به ویژه استیبل کوین ها در کشورهایی که با تحریم های فزاینده مواجه هستند، نقش حیاتی ایفا می کنند. برای مثال، ونزوئلایی‌ها به Cointelegraph توضیح دادند که چگونه با تبدیل حقوق محلی خود به Tether (USDT) از طریق برنامه‌ای به نام Reserve در بحبوحه تورم مداوم، از خانواده‌های خود حمایت می‌کنند.