بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال علیرغم تردیدهای شکاکان، با سرعت بیشتری رو به رو شده اند. Changpeng Zhao میلیاردر رمزارز، همچنین CZ، ادعا کرده است که این صنعت از بین نمی رود.

آیا ارز دیجیتال هنوز حباب است؟

مدیر اجرایی بایننس در توییتی اعلام کرد که تداوم انعطاف پذیری کریپتو نیز شاهد رشد آن خواهد بود. CZ همیشه نسبت به بیت کوین صعودی بوده است، بنابراین جای تعجب نیست که او هر دو پا را پشت سر دارایی بگذارد.

بازتاب بازار او پس از اخباری مبنی بر اینکه دبی گامی جسورانه به سمت پذیرش ارزهای دیجیتال برداشته است، می آید. این شهر که به عنوان یک مرکز مالی جهانی شناخته شده است، به تازگی قانون دارایی های مجازی را تصویب کرده است که وضوح نظارتی را برای رمزارزها فراهم می کند.

رئیس Binance همچنین به شکاکانی که این دیدگاه را دارند که افزایش قیمت ارزهای دیجیتال یک حباب سوداگرانه است، ضربه زد. CZ اظهار داشت که افرادی که هنوز فکر می کنند بازار کریپتو در حباب است «خودشان در یک حباب هستند».

چندین منتقد کریپتو این عقیده را درباره کریپتو داشته اند و همچنان دارند. از جمله آنها می توان به بنیانگذار برکشایر هاتاوی، وارن بافت، و همکار نزدیکش چارلی مانگر اشاره کرد. هر دو سرمایه‌گذار افسانه‌ای که در چندین جنون سوداگرانه زندگی کرده‌اند، اغلب بازار کریپتو و به‌ویژه بیت‌کوین را با حباب دات‌کام اواخر دهه ۹۰ مقایسه می‌کنند.

جرمی گرنتهام، یکی از بنیانگذاران Grantham, Mayo, & Otterloo (GMO) و مایکل بری، مدیر صندوق تامینی از Big Short نیز از جمله بدبینانی هستند که کریپتو را حباب می نامند. به گفته گرانتام، بازار کریپتو در سال جاری آماده سقوط است.

با این حال، همانطور که CZ و سایر فعالان بازار اشاره می‌کنند، ارزهای دیجیتال همچنان گمانه‌زنی‌های آنها را به چالش می‌کشند و حتی برخی از شک‌ها را جلب می‌کنند. فعالان بازار به اعتقاد رو به رشد کشورهایی مانند امارات متحده عربی، سنگاپور، مالزی و السالوادور به عنوان مدرکی مبنی بر اینکه ارزهای دیجیتال اینجا باقی مانده اند، اشاره می کنند.

سرمایه گذاری بالونی بازار کریپتو که در اوج خود به بیش از 3 تریلیون دلار رسید، نیز از بحث های حامیان کریپتو دور نمانده است.

آیا سایر دارایی های دیجیتال نیز حباب نیستند؟

انواع دیگر دارایی‌های دیجیتال مانند NFT نیز از همین انگ رنج برده‌اند. جان هاوکینز، استاد ارشد دانشگاه کانبرا در استرالیا، NFT ها را به عنوان یک حباب گمانه زنی بیش از حد متورم شده توسط فرهنگ پاپ و شیدایی رمزنگاری توصیف کرده است.

برخی از تحلیلگران همچنین اشاره می کنند که حباب NFT ممکن است قبلاً منهدم شده باشد. آرون براون، خبرنگار بلومبرگ خاطرنشان کرد که حجم معاملات در محبوب ترین مجموعه های NFT در هفته های اخیر تا 40 درصد کاهش یافته است.

با وجود این، بازار همچنان برای NFT ها خوش بین است. اشاره شده است که تعداد معامله گران منحصر به فرد NFT در حال افزایش بوده است.